Zimbabwe

01.01.2019 |   |    | 

O krajine  

Dejiny: História juhoafrického osídlenia siaha až k najvzdialenejším predkom človeka. Prví vzpriamení  predkovia človeka kráčali po afrických savanách už pred 4 miliónmi rokov. Prvými obyvateľmi Zimbabwe boli nomádske kmene etnika San, neskôr sa stali súčasťou kultúry Khoisan. V období 5. až 9. storočia sa územia zmocnili kmene Gokomerov. V 11. storočí sa centrom novej kultúry kmeňa Shon stalo Veľké Zimbabwe. Kamenná akropola mesta sa stala správnym a duchovným centrom jednej z najbohatších a najmocnejších kultúr juhovýchodnej Afriky. Koncom 15. storočia začal jej význam upadať.

V roku 1834 na územie krajiny vpadli kmene národnosti Ndebele. Po nich sa v regióne začali objavovať eurrópski hľadači zlata a obchodníci zo slonovinou. Najznámejším z nich bol Cecil John Rhodes. Nasledovalo ho množstvo európskych kolonistov a v roku 1895 bolo vyhlásené teritórium Rodézia. Celé obdobie sprevádzali násilné protesty pôvodného obyvateľstva nazývané Chimurenga (vojna za oslobodenie). Napätie vyvrcholio v 20-tych rokoch 20. storočia, kedy boli Afričania vylúčení z vlastníctva fariem a zastávania kvalifikovaných profesií. Výsledkom boli ďalšie nepokoje a formovanie politických strán Afričanov. V roku 1964 sa stal prezidentom Ian Smith, a v roku 1968 bola vyhlásená deklarácia nezávislosti. Veľká Británia a OSN ju neuznali a na Rodéziu uvalili sankcie. Nasledovalo ďalšie obdobie občianskych nepokojov, nazývané druhá Chimurenga.

Prezident Smith bol nútený vyhlásiť voľby, ktoré vyhral Abel Muzorewa. Potom ako sa Margaret Thatcherová stala britskou predsedníčkou vlády, začal sa problém s názvom Rodézia riešiť. Moc v krajine bola rozdelená medzi Iana Smitha, Abela Muzorewu, Joshua Nkomu a Roberta Mugabeho. Vo voľbách v roku 1980 zvíťazil Mugabe a Zimbabwe sa stala ďalšou z afrických nezávislých krajín. Mugabe sa moci v krajine drží dodnes. V roku 1998 viedli demonštrácie za jeho odstúpenia až k pouličným bojom, v roku 2000 nepokoje vyvolalo masívne sťahovanie obyvateľtva na pozemky farmárov. V roku 2002 zákon o pôde znárodnil majetok asi trom tisícom bielych farmárov. Podobné kroky viedli ku nedostatku potravín a prepadu ekonomiky krajiny. V zmanipulových voľbách v roku 2002 opäť zvíťazil Mugabe. Európska únia a Svetová banka zaviedli proti Zimbabwe sankcie, krajinu tiež vylúčili zo spoločenstva Commonwealth.

Bezpečnostné riziká: V súvislosti so zlými sociálno-ekonomickými podmienkami, ktoré majú dopad na nedostatočné fungovanie služieb vrátane bankového sektoru a systému zdravotnej starostlivosti, Zastupiteľský úrad neodporúča realizovať individuálnu turistiku do Zimbabwe. V prípade služobných ciest a organizovanej turistiky Zastupiteľský úrad upozorňuje na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe a odporúča prísne dodržiavanie hygienických návykov, vyhýbanie sa priamemu dotykového kontaktu s miestnym obyvateľstvom a pitiu kontaminovanej vody. Z dôvodu kolapsu zdravotného systému Zastupiteľský úrad zároveň upozorňuje na zvýšený výskyt malárie.

Zdravotná starostlivosť: Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je veľmi nízka. V prípade potreby sa odporúča kontaktovať dve súkromné kliniky v Harare (Avenues Clinics, St. Anne´s Hospital). Za lekárske ošetrenie sa platí vopred. V krajine existuje mobilná zdravotnícka služba rýchlej pomoci (MARS), kde pôsobí kvalifikovaný personál. Odporúča sa poistenie pre zahraničie, ale mnohé zdravotnícke zariadenia vyžadujú platbu v hotovosti. Platby za poskytnuté zdravotnícke služby a lieky sú vysoké, avšak v hlavnom meste a v Bulawayu dosahujú štandard európskych krajín. Vzhľadom na nedostatok liekov v krajine odporúčame v prípade potreby vlastnú zásobu liekov.Očkovania pri vstupe do krajiny nie sú predpísané. Záznam v Medzinárodnom očkovacom preukaze sa vyžaduje iba v prípadoch príchodu z krajiny s výskytom žltej zimnice: AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda. LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela. Odporúča sa zaočkovanie proti hepatitíde A a týfusu.

Internet (.zw): https://www.zimbabwetourism.net/

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie), O2 (nie)

Bez záruky: Zimbabwe ako turistická destinácia je vzhľadom na negatívny obraz prezentovaný vo svetových masmédiách kvôli politickému útlaku v krajine dnes nespravodlivo opustené a považované za nie príliš atraktívne. Safari v Zimbabwe spolu s návštevou kúzelných Viktóriiných vodopádov sa však vyrovná zážitkom z akejkoľvek inej africkej krajiny. Ubytovacie kapacity a služby v turistických lokalitách sú väčšinou na veľmi dobrej úrovni a uspokoja aj náročnejších cestovateľov. Okrem toho sú ceny turistických atrakcií a ubytovacích zariadení dnes veľmi prijateľné a pomerne nízke v porovnaní napr. so susednou Juhoafrickou republikou a turistické lokality nie sú preľudnené.
Utorok, 20. október. 2020. Meniny má Vendelín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa