Niger

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvým významným kráľovstvom v regióne bolo kráľovstvo Kanem-Bornu. Svoj vrchol dosiahlo medzi 10. a 13. storočím, a ešte raz v 16. storočí. V tomto období sa sem začali  sťahovať klany Hausov a Djermov. Sultáni týchto klanov  jestvujúce kráľovstvo rozdelili na niekoľko častí. Niger zostal atraktívnou sultánskou provinciou až do príchodu Francúzov v roku 1898. Zmena ekonomiky regiónu viedla koncom 19. storočia k obrovským suchám.  Koncom 50. rokov 20. storočia ponúkol francúzsky prezident Charles de Gaulle africkým kolóniám nezávislosť.

Niger ju získal v roku 1960. Prvým prezidentom sa stal Hamani Diori. S francúzskou pomocou sa pri moci udržal až do obdobia katastrofálneho sucha v rokoch 1973 – 1974. Tieto katastrofy poslali krajinu o niekoľko rokov naspäť. Krajina sa z toho dodnes nespamätala. Keď sa počas sucha našli  obrovské zásoby potravín u ministrov Dioriho vlády, viedlo to ku krvavému prevratu. Po ňom sa prezidentom stal armádny dôstojník Senyi Kountché. Hneď po jeho nástupe sa v krajine našli obrovské zásoby uránu. Nastalo obdobie obohacovania sa, z ktorého vyťažili predovšetkým podnikatelia a cudzinci. Začiatkom 80tych rokov, potom ako globálny záujem o urán klesol sa začala zhoršovať aj situácia v krajine.

Po prirodzenej smrti prezidenta Kountchého ho v úrade vystriedal plukovník Ali Saibou. Jeho sľuby o demokracii a reformách boli prázdne a v krajine sa začali protesty obyvateľstva. Na severe sa začali búriť Tuaregovia. V roku 1991 bol Saibou zbavený moci a novým prezidentom sa stal Mohamane Ousmane. V roku 1993 uzavreli Tuaregovi a s vládnými jednotkami prímerie. V roku 1996 sa novým prezidentom stal Ibrahim Baré Mainassara a situácia v krajine sa dramaticky zhoršila. Tuaregovia sa opäť vzbúrili. V apríli roku 1999 zabil prezidenta Mainassaru vlastný bodyguard Daouda Malam Wanke. Potom ako Francúzsko hrozilo odmietnutím akejkoľvek humanitárnej pomoci boli v krajine vypísané  parlamentné voľby. Zvíťazil v nich Tandja Mamadou. V novembri 2004 sa uskutočnili slobodné prezidentské voľby, tiež došlo ku decentralizácii krajiny. Ekonomická situácia v krajine sa však naďalej zhoršuje, a na zozname OSN o kvalite života z roku 2005 obsadila krajina posledné miesto.   

Nigérijské ozbrojené sily 18.2.2010 obsadili prezidentský palác v Niamey, kde v tom čase zasadala vláda na čele s prezidentom Tandjom. Autoritárskeho lídra a viacerých ministrov zadržali. Prevrat odsúdili viaceré svetové veľmoci ako aj Africká únia, ktorá 15-miliónovému Nigeru s okamžitou platnosťou pozastavila členstvo. Väčšina obyvateľov chudobnej krajiny ho však privítala. Niger zápasil s politickou krízou od roku 2009, keď sa Tandja rozhodol rozšíriť svoju moc nad limit stanovený zákonmi. Občania v kontroverznom referende podporili predĺženie funkčného obdobia prezidenta a posilnenie jeho právomocí, čo vyvolalo kritiku doma i v zahraničí. Parlament, ktorý s referendom nesúhlasil, Tandja rozpustil a o niekoľko dní neskôr zrušil aj nigerský ústavný súd, ktorý označil referendum za nelegálne. Nahradil ho novým súdom, ktorého členov osobne vymenoval. Niger sa odvtedy nachádza v medzinárodnej izolácii.

Niger patrí dlhodobo medzi najchudobnejšie a najmenej rozvinuté krajiny sveta. Na zozname rozvoja spoločnosti UNDP figuroval Niger v roku 2016 na poslednom mieste zo 186 hodnotených krajín. Väčšina obyvateľstva je ohrozovaná cyklickými suchami, ktoré ničia úrodu a hladomorom. Suchá, odlesňovanie, veľmi rýchly rast počtu obyvateľstva a v súčasnej dobe aj bezpečnostná situácia znamenajú trvalú hrozbu pre jej rozvoj.

Bezpečnostné riziká: Bezpečnostná situácia v krajine je dlhodobo zhoršená aj situáciou v okolitých štátoch (Líbya, povstanie Tuarégov v Mali, pôsobenie nigérijskej sekty Boko Haram na severu Nigérie). Pre cesty na sever, nad 20. rovnobežku je potrebné špeciálne povolenie. Nedoporučuje sa cestovať na sever od mesta Agadez a do celej prihraničnej oblasti s Líbyou, rovnako ani do okolia jazera Čad. Veľkým rizikom sú hlavne únosy Európanov na celom území Nigeru, ktoré organizujú islamistické teroristické skupiny. Je prísne zakázané fotografovať vojenské a vládne objekty na celom území štátu. Na dlhšie trasy se nedoporučuje cestovať individuálne, v krajine je nedostatok opravární, zásobovanie potravinami a nápojmi je pri dlhších vzdialenostiach nedostatočné.

Zdravotníctvo: Dlhodobo je na veľmi nízkej úrovni. Najviac trpia podvyživené deti. Sieť zdravotníckych zariadení je nedostatočná, jestvujúce sú zväčša v dezolátnom stave a pre cudzincov nevhodné. V prípade potreby možno vyhľadať výlučne mestskú kliniku v Niamey, pri vážnejších zákrokoch alebo zraneniach treba odcestovať do Európy.

Internet (.ne): https://allafrica.com/niger/https://www.tamtaminfo.com/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)

Bez záruky: Zaujímavou postavou nigerských dejín je  Daouda Malam Wanke. Ako bodyguard zastrelil  prezidenta Ibrahima Baré Mainassara. Potom, ako jeho čin vtedajší predseda vlády nazval „nešťastnou nehodou“, sa s čistým svedomím postavil do čela dočasnej vlády.
Utorok, 20. október. 2020. Meniny má Vendelín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa