Hongkong

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: Medzinárodné letisko v Hongkongu, tiež známe pod názvom Chek Lap Kok, je na ostrove Lantau na západe Hongkongu. Hongkongskou vlajková spoločnosťou je Cathay Pacific, ktorá je všeobecne považovaná za jednu z najlepších svetových leteckých spoločností z hľadiska služieb zákazníkom a má rozsiahlu sieť letov do mnohých miest na celom svete. Medzi ďalšie letecké spoločnosti v Hongkongu patria Hong Kong Airlines a nízkonákladový dopravca HK Express. Vlak je najrýchlejšou cestou medzi letiskom a mestom. Stojí približne 100 EUR jednosmerne do Kowloonu a 110 EUR na ostrov Hong Kong; spiatočné lístky platné po dobu 30 dní stoja 185 EUR. Z letiska do mesta vedú aj tri autobusové trasy; nájdite ich tak, že odbočíte vpravo, keď odídete z príletovej haly. Najvhodnejšou pre väčšinu návštevníkov je linka A21, ktorá premáva do Kowloon Nathans Road do železničnej stanice Hung Hom. Cesta trvá 75 minút, prremáva každých 10-20 minút a cena je 30 EUR. Taxíky sú tiež k dispozícii, ale sú drahé a často pomalé, kvôli prevádzke v centre mesta.

Autom: S veľkou premávkou, zložitou cestnou sieťou, malým počtom parkovacích miest a dobre prepojenou verejnou dopravou, je prenájom auta nezvyčajný. Prenájom auta by ste preto mali zvážiť, ak nemáte v úmysle stráviť značné množstvo času na turistike a kempovaniu na vidieku, a to najmä vtedy, ak ste ubytovaní v predmestskom hoteli. Očakávajte, že zaplatíte viac ako 600 dolárov za deň, aj pri malom automobile. Právny vek pre vedenie osobných automobilov v Hongkongu je 18 rokov. Hong Kong umožňuje väčšine cudzincov jazdiť s medzinárodným vodičským preukazom až do 12 mesiacov. Každý, kto jazdí dlhšie ako 12 mesiacov, je povinný získať licenciu Hongkongu vydanú ministerstvom dopravy. Hongkong používa dopravné pravidlá a znaky podobné Spojenému kráľovstvu. Smerové znaky sú vo všeobecnosti dvojjazyčné, v čínštine a angličtine.

Autobusom: k dispozícii sú tri typy autobusov. Vo vnútorných oblastiach autobusy často uviaznu v dopravnej zápche a cesty trvajú oveľa dlhšie, avšak pokrývajú oveľa viac destinácií ako metro. Zatiaľ, čo sú ale ľahko použiteľné, zastávky autobusu nie sú uvedené v angličtine a nájsť si autobusovú zastávku môže byť ťažké. Autobusy sú v niektorých oblastiach aj jedinou dostupnou verejnou dopravou. 

Električkou: V Hongkongu sú prevadzkované úzke dvojpodlažné mestské električky (známe aj miestne ako "ding ding"), ktoré prechádzajú pozdĺž severného pobrežia ostrova Hongkong a poskytujú lacnú dopravu už viac ako storočie. Jazda na električke je skvelá aj ako vyhliadková cesta.

Bicyklom: Všeobecne platí, že hoci je cyklistika v krajine možná, nie je práve miestom, ktoré je vhodné pre cyklistov, z dôvodu kopcovitej krajiny, znečistenia ovzdušia a všeobecného nedostatku pozornosti zo strany mnohých motoristov. Väčšinu času sú chodníky príliš preplnené aj pre tlačenie bicykla, nie to ešte jazdu. Ak plánujete používať rušné mestské komunikácie, mali by ste byť dostatočne fit na to, aby ste udržali krok s dopravou, ktorá sa prekvapujúco rýchlo pohybuje. V národných parkoch sa nachádza niekoľko turistických chodníkov, ktoré je možné zdolať na horských bicykloch.
Streda, 29. január. 2020. Meniny má Gašpar.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa