Švajčiarsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V staroveku bolo územie Švajčiarska osídlené keltskými kmeňmi Rétov a Helvétov (odtiaľ aj názov krajiny Helvetia). Od 1. stor. pred n. l. súčasťou Rímskej ríše, počas sťahovania národov sa tu usídlili germánske kmene. V 6. stor. sa stala krajina súčasťou Franskej ríše, po jej rozpade pripadla k svätej rímskej ríši, od 12. stor. v centrálnom Švajčiarsku prebrali moc Habsburgovci. V boji proti nim vznikla konfederácia tzv. Večný spolok. V r. 1291 sa spojili kantóny Schwyz, Uri a Unterwald, neskôr, v 14. a 15. stor. sa pripojili ďalšie kantóny i dôležité mestá. Nový štátny útvar mal od prvopočiatkov federatívnu podobu združenia svojbytných celkov – kantónov.

Na sklonku 18. stor. stratil nezávislosť, po porážke Napoleona pri Lipsku spolkový snem v r. 1813 vyhlásil neutralitu a v r. 1815 bola na Viedenskom kongrese v zvláštnej deklarácii uznaná „večná“ neutralita. V r. 1848 bol čiastočne podľa amerického vzoru vyhlásený spolkový štát. Zürich ako duchovné centrum krajiny priťahoval mnohých vzdelaných cudzincov, najmä umelcov (žili tu istý čas Johann Wolfgang Goethe, Richard Wagner). Švajčiarsko sa na čas stalo domovom mnohých príslušníkov stredoeurópskej a východoeurópskej šľachty (najmä ruskej), ktorí do krajiny prišli po politických prevratoch a ekonomických zmenách vo svojich krajinách; prichýlilo mnohých politických utečencov i významných umelcov (Charles Chaplin).

Krajina si udržala neutralitu aj počas oboch svetových vojen, preto sa stala v druhej svetovej vojne cieľom nemeckých emigrantov pred nacistickým režimom (Albert Einstein, Thomas Mann). Švajčiarske mestá, kvôli neutrálnej pôde, boli častým miestom medzinárodných politických i ekonomických rokovaní, i diskrétnych stretnutí, ktoré mali ovplyvniť politické rozhodovania a zmeny v rozličných častiach sveta. Preto sa Švajčiarsko stalo sídlom rozličných medzinárodných organizácií, napr. v Ženeve pôsobila v r. 1820-1939 Spoločnosť národov, v súčasnosti tu pôsobia viaceré úradovne Organizácie Spojených národov.

Bezpečnost. riziká: Švajčiarsko je jednou z najbezpečnejších krajín v Európe, avšak rovnako ako kdekoľvek, je potrebné si dať pozor na vreckových zlodejov. Vo Švajčiarsku je v niektorých inštitúciách zvykom skopírovať na potvrdenie celú vašu kreditnú kartu, čím môžu narásť vaše obavy z krádeže identity. Návštevníci, ktorí používajú kreditné karty, by teda mali dôkladne skontrolovať všetky informácie vytlačené na potvrdeniach a v prípade vyhodenia ich skartovať.
Pri turistike v horách treba počítať s častými prudkými zmenami a s rýchlym zhoršením počasia, preto treba mať kvalitné vybavenie, dokonale poznať terén a nepreceňovať vlastné sily a schopnosti. Ak sa z nejakého dôvodu cítite v ohrození, neváhajte zatelefonovať na núdzové telefónne číslo, ktoré je vo Švajčiarsku rovnaké ako na Slovensku – 112. Operátori sú vo všeobecnosti anglicky hovoriaci.

Zdravotníctvo: Sieť zdravotníckych zariadení je hustá, dostupná po celej krajine. Lekárske služby a zdravotná starostlivosť sú na špičkovej úrovni, avšak sú veľmi drahé, platí sa na mieste. V prípade ohrozenia života sa poskytuje ošetrenie na dlh a úhrada sa nekompromisne vymáha.

Internet (.ch): www.myswitzerland.com, www.swisstrains.ch

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Letiská: Geneva International Airport (GVA) www.gva.ch ; Zurich Airport (ZRH) www.zurich-airport.com

Bez záruky: Predtým, ako začali Švajčiari vyrábať hodinky, boli ich hlavným exportným artiklom žoldnieri. Švajčiarska garda slúži vo Vatikáne dodnes.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa