Švajčiarsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Švajčiarsko má plne integrovaný systém verejnej dopravy. Jeho súčasťou sú vlaky, autobusy, lode, aj lanovky. Turistom bez vlastného auta sa odporúča kúpiť Swiss Pass, časový cestovný lístok (na 4, 8, 15 alebo 22 dní), na neobmedzený počet jázd vlakom, autobusmi, MHD, niektorými lodnými linkami, a so zľavou na vysokohorské dopravné zariadenia. Doprava s týmto pasom je výrazne lacnejšia ako jednotlivé cestovné lístky.

Letecky: Hlavné medzinárodne letiská sa nachádzajú v Zürichu, Geneve a v meste Basel. Hlavné európske letecké spoločnosti lietajú na aspoň jedno z nich. Niektoré letecké spoločnosti lietajú aj do Friedrichshafenu v Nemecku, ktoré je pomerne blíko od Zürichu. Vlajkovým dopravcom Švajčiarska je Swiss International Airlines, ktorý spolu s ich dcérskymi spoločnosťami a charterovými leteckými spoločnosťami Edelweiss Air a švajčiarskymi leteckými linkami Swiss European Air Lines ponúkajú spojenie s väčšinou hlavných letísk v celej Európe a mnohými medzikontinentálnymi destináciami. Vzhľadom na to, že Švajčiarsko má pravdepodobne najväčší rozvinutý systém verejnej dopravy na svete a letiská nie sú tak ďaleko od seba, je tu len veľmi obmedzená vnútroštátna letecká premávka. Spojenia ponúkané spoločnosťami Swiss International Airlines a Etihad Regional zahŕňajú trasy Zürich-Ženeva, Zürich-Lugano a Ženeva-Lugano. Vo väčšine prípadov sa vlak, niekedy v kombinácii s autobusom, alebo inými prostriedkami, stáva lacnejšou voľbou a často sa môže ukázať aj ako rovnako rýchly a pohodlný spôsob prepravy.

Vlakom: Celková dĺžka železníc je 4533 km. Vlaky sú čisté, spoľahlivé a jazdia často.

Autobusom: Okrem štandardných liniek tu premávajú poštové autobusy, prevádzkované švajčiarskou poštou, okrem cestujúcich prevážajú aj poštové zásielky.

Autom: Autopožičovne sú vo všetkých väčších mestách. Cesty sú kvalitné, rovnako aj ich označenie. Početné sú tunely. Pri vstupe do krajiny je potrebné kúpiť ročnú diaľničnú známku (Vignette) v hodnote 40 CHF, známky na kratší čas nie sú. Za jazdu bez diaľničnej známky je pokuta 100 CHF. Niektoré úseky ciest sú osobitne spoplatnené napr. tunel St. Bernard.

Loďou: po všetkých jazerách sa plavia lode, platí tu väčšina železničných lístkov.
Streda, 30. september. 2020. Meniny má Jarolím.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa