Lichtenštajnsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvými obyvateľmi teritória dnešného Lichtenštajnska boli od 5. stor. Alemanovia (Germáni). Po nich je dnešný alemanský dialekt nemčiny. V 14. stor. vzniklo kniežatstvo Vaduz a panstvo Schellenbergovcov, v r. 1719 sa spojili do Lichtenštajnského kniežatstva, kde boli vládnucou dynastiou Lichtenštajnovci. Oficiálne boli súčasťou rímsko-nemeckej ríše a plnú nezávislosť získali v r. 1866. Príslušníci rodu boli horlivými stúpencami katolicizmu a Habsburgovcov, angažovali sa v strednej Európe v období protireformácie.

Do konca 1. svetovej vojny bola krajina tesne naviazaná na Rakúsko, ale ekonomický úpadok vo vojne si vynútil orientáciu na Švajčiarsko, s ktorým v r. 1923 kniežatstvo vytvorilo colnú a menovú úniu, ktorá trvá doteraz. V druhej svetovej vojne bola krajina neutrálna. Lichtenštajnovci mali veľké majetky aj v Čechách, ktoré im boli zabavené pozemkovou reformou v r. 1918. Lichtenštajnsko sa nezúčastňuje európskej integrácie.

Bezpečnost. riziká: Lichtenštajnsko je jednou z najbezpečnejších krajín na svete, aj keď nie je úplne bezproblémové. Najbežnejší zločin, s ktorým sa v Lichtenštajnsku môžete stretnúť, má však nenásilný charakter. Jedným z realistických problémov, ktoré sa vyskytnú, môžu byť napríklad opití vodiči v spojení so zlými zimnými podmienkami na ceste. Pozor si dajte aj na vreckárov na miestach, kde sa zhromažďuje veľa ľudí.

Zdravotníctvo: V krajine je jediná nemocnica, ale aj dokonalá sieť malých kliník, ordinácií praktických lekárov a špecialistov. Úroveň zdravotníctva je veľmi vysoká, na švajčiarskej úrovni. Ceny sú veľmi vysoké, rovnako ako ceny liekov

Internet (.li): www.tourismus.li, www.europeforvisitors.comwww.news.li

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Lichtenštajnsko ponúka priestor pre rôzne druhy športov - lyžovanie a snowboarding (v porovnaní so susedným Švajčiarskom a Rakúskom za rozumnú cenu v malom stredisku Malbun) či turistiku a cykloturistiku. Vstaňte skoro ráno a vydajte sa po horách popri východnej strane rieky. Naskytne sa vám neuveriteľný výhľad na Vaduz a Švajčiarsko. Lichtenštajnsko je populárne aj medzi filatelistami a má dokonca aj poštové múzeum. V niektorých obchodoch so suvenýrmi môžete dokonca do cestovného pasu získať vstupnú pečiatku Lichtenštajnska.
Streda, 30. september. 2020. Meniny má Jarolím.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa