Známy britský dokumentarista nakrúca na Slovensku: Muránske syslíky ho úplne dostali!

2022-06-18 09:00:00 |   |    | 

Nigel Marven, známy televízny moderátor a producent a britský tvorca dokumentárnych filmov o divokej prírode, už niekoľko mesiacov nakrúca film o slovenskej prírode a jej obyvateľoch. Azda najviac ho zaujali rozkošné syslíky na Muránskej planine.Film Divoká príroda Slovenska má ambíciu ukázať divákom nielen z Európy krásu divočiny malej európskej krajiny. Hlavnými postavami dokumentu budú veľké dravce a iné ohrozené vtáky, ale aj symboly našich veľhôr, kamzíky a svište a samozrejme kráľ karpatskej divočiny, medveď hnedý. Nigel Marven už navštívil Tatranský národný park, Muránsku planinu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Malé Karpaty. Nedávno bola na rade najväčšia ramenná sústava v strednej a východnej Európe.

Predmetom exkurzie do vnútrozemskej delty Dunaja boli vŕbovo-topoľové lužné lesy, ktoré sú podmáčané počas záplav a vytvárajú ideálne podmienky pre také chránené druhy vtákov, ako orliak morský, rybárik riečny a volavky, ale aj pre bobra európskeho a  vydru riečnu. Aktuálne sa na lokalitu vrátil aj bocian čierny.

Územie pozdĺž Dunaja od Bratislavy po Klížsku Nemú v minulosti tvorila spleť riečnych ramien, močiarov, mokradí a ostrovov s bujnými lesmi. Aj preto toto rozsiahle a divoké územie sa nazýva slovenskou Amazóniou a  o jeho záchranu sa snažia ochranári spolu s envirorezortom.

Šéf envirorezortu Ján Budaj ocenil snahu britského ochranára, že svojou aktivitou prispeje k zviditeľneniu slovenskej prírody. "Iste aj nadhľad takého uznávaného filmára, ako je Nigel Marven, povzbudí slovenskú verejnosť, že slovenská príroda si zaslúži náš záujem, čas a úsilie o jej ochranu," vyhlásil Ján Budaj.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 20. apríl. 2024. Meniny má Marcel.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa