Mŕtve more: najslanšie jazero sveta má liečivé účinky

2014-02-19 10:20:00 |   |    | 

IZRAEL - Napriek tomu, že Mŕtve more má pochmúrny názov, celkom určite nevystihuje obraz okolitej krajiny. Nadväzuje skôr na skutočnosť, že v mimoriadne slanej vode Mŕtveho mora neprežije až na niektoré druhy baktérií žiaden živý organizmus...



Ak by sme chceli priblížiť okolie tejto vodnej plochy z prírodného hľadiska, zrejme najvýstižnejšie by bolo prirovnanie - púštna, no hornatá krajina. Okolie je síce vyprahnuté a bez stromov, no terén je členitý, vôkol je vidno panorámu okolitých hôr a mimoriadne malebné hradby skalných kopcov.

Tento kraj okolo svojráznej vodnej plochy je plný svedkov dávnej biblickej minulosti a pohnutej histórie dnešného Izraela. Zrejme najvýznamnejšou historickou pamätihodnosťou v blízkosti Mŕtveho mora je bývalá staroveká pevnosť Masada. K tej sa však vrátime ešte na konci nášho rozprávania. Veľmi významným je aj archeologické nálezisko Kumrán, ktoré sa nachádza na vyvýšenom mieste na severozápadnom okraji Mŕtveho mora.

Boli tu objavené mimoriadne cenné biblické texty na takzvaných Zvitkoch od Mŕtveho mora, ktoré náhodou objavil v roku 1947 beduínsky pastier. Pochádzajú približne z doby od 3. storočia pred n.l. až po rok 68 nášho letopočtu a majú nevyčísliteľnú kultúrnu a historickú hodnotu.

 

Voda deväťkrát slanšia ako v mori

Samozrejme, Mŕtve more však láka najmä kvôli svojej vode s liečivými účinkami, pričom kozmetika z tejto oblasti je preslávená po celom svete. Mŕtve more je v skutočnosti obrovské vnútrozemné bezodtokové jazero, do ktorého priteká voda z rieky Jordán, ktorá tvorí zároveň prírodnú hranicu medzi Jordánskom a Izraelom. Zaujímavosťou je, že Mŕtve more sa nachádza približne 418 metrov pod hladinou mora a je teda najnižšie položeným odkrytým miestom na svete.

Najväčšia hĺbka mora, či lepšie povedané jazera, je približne 380 metrov, pričom jeho voda je takmer deväť krát slanšia ako v mori! To spôsobuje, že sa tu nedá plávať ako poznáme z našich jazier alebo dovoleniek pri Stredozemnom mori, ale voda vás nadnáša, akoby ste mali neoprén. Prakticky sa tu teda nedá utopiť a na hladine môžete ležať ako na vodnej posteli.

 

Ein Gedi a Ein Bokek

Dĺžka izraelskej časti Mŕtveho mora má približne 65 kilometrov a dá sa rozdeliť na tri hlavné časti. Severná časť je nepochybne najpôvodnejšia. Práve tu boli objavené Zvitky od Mŕtveho mora a táto časť ešte na výstavbu hotelov iba čaká. Centrálna časť pobrežia je sústredená okolo letoviska Ein Gedi a pevnosti Masada. Výhodou pláže v Ein Gedi je skutočnosť, že je zadarmo. Cez deň je tu tak patrične rušno, ľudia tu opekajú, hraje tu hudba, panuje spoločenský ruch.

Z turistického hľadiska je ale najrozvinutejšou a zrejme aj najvyhľadávanejšou časťou juh, okolo letoviska Ein Bokek. Celkovo ale okolo Mŕtveho mora ešte stále nie je dosť ubytovacích kapacít, takže je sem lepšie vyraziť na organizovanú dovolenku. Ak patríte k individuálnym cestovateľom, vedzte, že lacného ubytovania v okolí Mŕtveho mora je ako šafránu. Väčšinou ide o hotelové komplexy nadnárodných spoločností a ceny sú vysoké. Ak by sme už mali porovnať, tak cenovo výhodnejšie je určite v Ein Gedi.

Pri Masade sa síce nachádza hostel Masada Guest House, no ten býva plný. Čize si ubytovanie radšej rezervujte dopredu. Pri Mŕtvom mori sa dá aj kempovať, no v lete tu panujú tak vysoké horúčavy, že prežiť deň v stane a tým pádom bez klimatizácie je skoro nemožné. Ak by ste sem napriek tomu chceli vyraziť na divoko, určite nie v lete.

 

Masada už nikdy nepadne

Staroveká pevnosť Masada, ktorá sa nachádza na monumentálnom skalnom útese vo výške 400 metrov neďaleko brehov Mŕtveho mora, je ďaleko viac ako iba historická pamiatka. Pre Izraelčanov je Masada symbolom vlastenectva a hrdinstva. Pevnosť nechal vybudovať v 1. storočí p.n.l. kráľ Herodes a v roku 66 nášho letopočtu sa tu odohral príbeh, ktorý sa stal pre židovské dejiny tak dôležitý, že v súčasnosti prichádzajú na Masadu často skladať prísahu izraelskí vojaci v znení: "Masada už nikdy nepadne!"

Pevnosť s rímskou posádkou ľsťou obsadili Židia a držali ju proti presile až do roku 73. Rimania ju nedokázali dobyť a podarilo sa im to až vtedy, keď k pevnosti navŕšili postupne obrovský násyp. Za múrmi našli približne deväťsto mŕtvych obrancov, ktorí spáchali samovraždu. Dnes je pevnosť chránená UNESCOm, dostať sa sem možno buď pohodlne lanovkou alebo turistickým chodníkom, tzv. Hadím chodníkom.

Bolo neskutočne horúco a málo času, tak som šiel na Masadu lanovkou, hoci výstup po krkolomnom Haďom chodníku musí byť veľmi dobrým zážitkom. Popri nedostatku času som však bral do úvahy aj skutočnosť, že počas celého výstupu sa nie je kam schovať do tieňa, slnko pieklo na naše pomery priam šialene a v takejto situácii nemožno podceniť ani potrebnú výstroj a hlavne riadnu zásobu tekutín. Ak by ste sa teda chceli vybrať na Masadu pešo alebo aj celkovo na dovolenku k Mŕtvemu moru, zrejme je lepšie tak urobiť na jar alebo na jeseň.

Viac fotiek a cestopisov z krajín Blízkeho Východu na www.dobrodruh.sk.

 

Zdroj/autor: Jozef Terem, reklamný článok, drom

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
4.0/5 (22 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Sobota, 27. apríl. 2024. Meniny má Jaroslav.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa