Nová Kaledónia: Z drsnej trestaneckej kolónie sa stali ostrovy večnej jari

17.10.2016 |   |    | 

Keď v minulosti Francúz spáchal ťažký zločin, mohli ho poslať do Tichomoria na ostrovy plné paliem, šťavnatého exotického ovocia a slnkom zaliatych piesočných pláží. Takéto idylické to pre trestancov na izolovanom súostroví nebolo. Zato teraz prekrásne francúzske zámorské územie v Tichom oceáne poskytuje zázemie všetkým milovníkom pokoja. 

Pokoj si v Novej Kaledónii návštevníci vychutnávajú na plážach so svetlučkým pieskom, obmývaných priezračnou vodou Koralového mora. Takmer na každom kroku sa kochajú nádhernými panorámami a potápači tu nachádzajú raj na zemi. Teda pod morskou hladinou.

Súostrovie sa kadečím líši od ostatných ostrovov a súostroví. Napríklad je vďaka tunajším zásobám niklu hospodársky nezávislé na Francúzsku a tiež je jeho najväčším zámorským územím. Kedysi sem Francúzi posielali väzňov za trest, dnes sa sem turisti vydávajú úplne dobrovoľne, aby videli ďalší úžasný kúsok planéty. Nová Kaledónia sa rozkladá na 20 tisícoch štvorcových kilometrov a žije tu vyše 230 tisíc ľudí.

 

Potápači sú tu v siedmom nebi

Potápači sa sem vydávajú priam húfne. Pod hladinou mora sa totiž nachádza druhý najväčší koralový útes na Zemi, ktorý si rozhodne zaslúži ich obdiv. Ukrýva totiž okrem iného jedinečné podmorské jaskyne, pestrofarebné koraly a vidieť tu môžete viac než dvetisíc druhov rýb. Navyše sa tu môžete potápať sami alebo s inštruktorom, ktorý vám ukáže to najlepšie v rámci vašich možností a schopností.

Okrem potápania sú tu vynikajúce podmienky pre windsurfing a stále obľúbenejšia sa stáva tiež jazda na kajaku. Zďaleka to však nie sú jediné aktivity, ktorými si môžete pobyt na nádherných plážach spestriť.

 

Za tropickými teplotami sem necestujte

Novú Kaledóniu príznačne prezývajú Ostrovy večnej jari. Podnebie je totiž mierne až subtropické a teplota sa tu od augusta do novembra, kedy je ideálny čas sem vyraziť, pohybuje okolo 25°C. Je teda príjemná nielen na kúpanie a opaľovanie, ale i na prípadné výlety za poznávaním najrôznejších zákutí ostrovov.

 

Čo by vám na ostrovoch nemalo ujsť? Hlavné mesto a Borovicový ostrov

Na súostroví Nová Kaledónia je toho veľa na poznávanie. Pozrime sa spoločne na to najdôležitejšie.

 

Nouméa

Hlavné a najväčšie mesto súostrovia sa nachádza v južnej časti najdôležitejšieho ostrova Grande Terre. Nájdeme tu rušný prístav, čulý turistický i hospodársky ruch. Okrem nádherných pláží, ktoré sa pri meste nachádzajú, je tu i obdivuhodná architektúra koloniálneho štýlu. Zároveň je Nouméa ideálnym miestom pre bližšie spoznávanie melanézskej kultúry, konkrétne môžete bádať napríklad v Múzeu Novej Kaledónie alebo v Kultúrnom centre Tjibaou. To sa mimochodom nachádza v úplne unikátnych guľatých drevených domoch z konca 90. rokov, ktoré príkladne spájajú modernú architektúru s kaledónskou prírodou a kultúrou kmeňa Kanakov.

Keď sa dostanete do Nouméa, určite sa prejdite po historickom centre a po prístavnej promenáde, navštívte trhy a prezrite si najvýznamnejšiu cirkevnú stavbu – katedrálu sv. Jozefa.

 

Île des Pins

Druhým miestom, ktoré rozhodne musíte zaradiť do svojho plánu hneď ako sa rozhodnete Novú Kaledóniu navštíviť, je Île des Pins (anglicky Isle of Pines), v slovenskom preklade Borovicový ostrov. Svoj názov získal od objaviteľa Jamesa Cooka, ktorého tu zaujali vyrastené borovice.

Od hlavného ostrova je Isle of Pines vzdialený asi 100 kilometrov a zaberá plochu necelých 200 kilometrov štvorcových. Najzaujímavejšie sú tu pozostatky trestaneckej kolónie v dedine Ouro a jaskyňa vo vnútrozemí, ale ostrov oslňuje i svojou prírodou, pekným pobrežím, plážami, ktoré vyzerajú ako cukrové, a vodou v najrôznejších odtieňoch modrej farby.

Na Île des Pins dodnes žijú pôvodné kmene

Novú Kaledóniu v roku 1774 objavil moreplavec James Cook, o sto rokov neskôr ju anektovalo Francúzsko a z ostrovov urobilo trestaneckú kolóniu. Proti tomu sa vzbúrili domorodí Kanakovia, ale neúspešne. V roku 1984 preto vyhlásili nezávislý štát. Nová Kaledónia však spadá pod Francúzsko. I dnes tvoria väčšinu obyvateľov Kanakovia, ktorí si tu žijú po svojom, po starom – živia sa rybolovom a poľnohospodárstvom.

 

Le Parc Provincial de la Riviére Bleue

Táto prírodná rezervácia v oblasti Mont-Dore ponúka svojim návštevníkom niekoľko peších trás, miesta ako stvorené pre odpočinok, vodné plochy a ohromné množstvo druhov zvierat i rastlín. I preto tu môžete stretnúť nejedného bádateľa či vedca. Tou najväčšou atrakciou rezervácie je štyridsať metrov vysoký a asi tisíc rokov starý strom Kauri.

V blízkosti spomínanej rezervácie sa nachádza ešte jedna – botanická rezervácia Madeleine Falls, v ktorej návštevníci obdivujú hlavne prastaré ihličnany.

 

Phare

Na obľúbenom ostrovčeku Phare neďaleko pobrežia čnie maják, z ktorého ochodze sa návštevníkom vždy naskytne nádherný pohľad na koralové útesy obklopujúce ostrov. Nenechajte si ho v žiadnom prípade ujsť!

 

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán

 

Inzertné oznámenie:

 

Na cestu okolo sveta za 26 dní

Chceli by ste spoznať 10 nádherných miest rozosiatych po celej planéte, ale trápi vás nedostatok času? V tom prípade je ideálnym riešením vydať sa na Cestu okolo sveta 2017 s CK ESO travel, ktorá vás na tieto miesta zavedie počas úžasných 26 dní.

Nasadnite do Boeingu 737-800 špeciálne upraveného pre 64 pasažierov namiesto štandardných 189. Zabudnite na nepohodlné sedačky a urobte si pohodlie v kožených kreslách s možnosťou zmeny polohy až o 120°. A so spánkom si nerobte starosti, noci budete tráviť v luxusných hoteloch.

Špičkoví piloti, stewardi a stewardky sa postarajú o váš dokonalý komfort a budú s vami hovoriť len česky, takže se nemusíte obávať jazykových bariér.

Lietadlo tu bude len pre vás a ostatných členov posádky, nebudete musieť nikdy prestupovať alebo zložito meniť plány podľa aktuálnej situácie. Všetko bude perfektne naplánované. Pripravte sa na najkrajší necelý mesiac svojho života! Viac informácií o ceste okolo sveta získate tu.

 

Spoznajte Novú Kaledóniu pri ceste okolo sveta!

Láka vás Nová Kaledónia? A čo tak počas jednej dovolenky spoznať práve ju, ale tiež napríklad Bahamy, Kolumbiu, Chile, Veľkonočný ostrov, Singapur a ďalšie atraktívne miesta? Pokiaľ sa vám to zdá ako dobrý nápad a báječná úspora času, tak je práve pre vás ako stvorená cesta okolo sveta, ktorá vás zavedie do 10 obdivuhodných destinácií počas 26 dní.

 

Po stopách Jamesa Cooka

Slávny moreplavec James Cook okrem objavenia Novej Kalendónie alebo Havajských ostrovov pre svet odhalil tiež existenciu Veľkého bariérového útesu, podmorského raja plného farebnej fauny. Aké čudesné životné formy sa tam nachádzajú a kde tento nádherný kus prírody hľadať, to vám prezradí článok na portáli Cestovinky.cz, kde nájdete rozprávanie i o ďalších destináciách, kam se možete pozrieť so zájazdmi cestovnej kancelárie ESO travel.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: eso travel / bigstock
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
4.1/5 (10 hlasov)

Štvrtok, 25. február. 2021. Meniny má Frederik, Frederika.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa