Hrad Balmoral – škótsky domov anglickej kráľovskej rodiny

16.10.2018 |   |    | 

Škótsko patrí medzi krajiny, ktoré sa môžu pochváliť veľkým množstvom krásnych zachovalých hradov. Jeden z nich však nad ostatnými konkurentmi vyniká. Balmoral je totiž ešte stále oficiálnym sídlom anglickej kráľovskej rodiny, ktorá tam trávi veľkú časť svojich krátkych dovoleniek. No v určitom období môžu tieto priestory navštíviť aj bežní smrteľníci. 

Keď sa Viktória zamilovala do Škótska

Prvá písomná zmienka o tomto mieste pochádza zo 14. storočia. Vtedy tam jeden zo šľachticov postavil dom, ktorý neskôr vymenil niekoľko majiteľov. Tí ho nakoniec rozšírili na väčšie rodinné sídlo. Až do polovice 19. storočia bol len jednou z honosných stavieb v tomto regióne. Všetko zmenila dovolenka kráľovnej Viktórie a jej manžela princa Alberta v Škótskej vysočine. Tí sa do tejto úžasnej krajiny zamilovali a rozhodli sa, že sa tam budú často vracať. Nakoniec si povedali, že si tam zaobstarajú aj nejaký menší hrad. Balmoral kúpili vo februári v roku 1848 bez toho, že by ho predtým niekedy videli. O šesť mesiacov neskôr si prišli pozrieť svoj nový majetok a s výsledkom kúpy boli mimoriadne spokojní. Odvtedy trávili v Škótsku mnoho voľných dní, vychovávali tam svoje deti a prechodný domov im veľmi prirástol k srdcu.

 

Pre potreby kráľovskej rodiny

V tomto čase prešiel komplex Balmoral veľkou zmenou. Princ Albert mal totiž pocit, že tento príbytok nepostačuje potrebám kráľovskej rodiny. Preto sa on sám rozhodol venovať jeho zveľaďovaniu, ktoré začalo v roku 1853. Základný kameň vtedy postavili na mieste, kde kráľovná Viktória podpísala listinu s dátumom začiatku výstavby. Hlavným architektom tejto rekonštrukcie sa stal William Smith, ktorý pracoval ako mestský architekt v Aberdeene. No keďže sa nechceli vzdať možnosti chodiť tam počas tohto obdobia na výlety, princ vymyslel výstavbu úplne nového zámočka, ktorý postavili ďalej od pôvodného domčeka. Takto boli dostatočne vzdialení od ruchu a zároveň mohli dozerať na niektoré práce. Príprava nového sídla nakoniec trvala tri roky.

 

Dedičstvo, ktoré milujú aj ďalšie generácie

Kráľovná Viktória odkázala v závete hrad Balmoral svojmu druhorodenému dieťaťu a najstaršiemu synovi Eduardovi VII., ktorý sa stal po jej smrti kráľom. Odvtedy sa stalo tradíciou, že sa tento majetok stal súčasťou dedičstva anglických panovníkov. Tí si Škótsku vysočinu obľúbili rovnako ako ich predchodkyňa a odvtedy ho označujú za oficiálne škótske sídlo britskej monarchie.

 

Kráľovná Alžbeta II. tam trávi každú letnú dovolenku

Aktuálnu anglickú panovníčku často porovnávajú práve s Viktóriou, ktorá Balmoral kúpila a mala ho veľmi rada. Jednou z dôležitých spojitostí medzi nimi je aj tento škótsky hrad. Alžbeta II. tam opäť začala so svojou rodinou chodiť podstatne častejšie ako jej predchodcovia. Veľkú časť detstva tam strávil nielen princ Charles, ale aj jeho deti princovia William a Harry. Kráľovná sa nakoniec rozhodla tráviť každú letnú dovolenku práve v tomto sídle. Na Balmorali miluje jeho atmosféru, nádhernú prírodu a taktiež voľnosť, ktorú jej Londýn až tak neponúka.

 

Špeciálne dni, keď je prístupný verejnosti

Do Balmoralu mohli kedysi chodiť len predstavitelia šľachty. Alžbeta II. však založila novú tradíciu, vďaka ktorej si tieto honosné priestory môžu pozrieť aj bežní smrteľníci. Každý rok určí palác niekoľko týždňov, počas ktorých sprístupňujú časť miestností Balmoralu verejnosti. Tento dátum je vždy pohyblivý a určuje sa aj podľa toho, kedy si kráľovná naplánuje letnú dovolenku. V roku 2018 je hrad prístupný v období od 30. marca do 31. júla. V tomto čase je otvorený denne od 10:00 do 17:00 a vstupné pre dospelých je 11,50 libier. Keď zase kráľovná trávi dovolenku v Škótsku, tak si turisti môžu naopak pozrieť časť priestorov v Buckinghamskom paláci.

 

Golf, safari a svadby

Počas zvyšku roka nie je Balmoral otvorený na prehliadky, ale stále tam môžete zájsť aspoň kvôli iným aktivitám. Na pozemku hradu vybudovali niekoľko malých domčekov, v ktorých ponúkajú ubytovanie pre hostí. Občerstviť sa môžete v malej kaviarni a kedykoľvek sa môžete prejsť aspoň po časti záhrady. Časť priestorov premenili na veľké tanečné sály, v ktorých organizujú rôzne firemné podujatia, ale aj svadby. Pri hrade sa nachádza veľmi obľúbené golfové ihrisko, kde ponúkajú kurzy pre začiatočníkov. V lete organizujú predstavenia v open air divadle a každý rok v apríli sa tam koná veľký beh škótskou prírodou. V okolitých riekach sa veľmi dobre darí lososom, ktoré tam môžete loviť po dohode s miestnym úradom. Škótsko je známe tiež nádhernou prírodou. Kráľovná Alžbeta II. tam preto veľmi rada chodí na prechádzky. Ak máte záujem, môžete okolie preskúmať v spoločnosti skúsených lesníkov. Špecialitou sú tunajšie obdoby safari, počas ktorých vás na terénnych vozidlách prevezú priamo Škótskou vysočinou a ukážu vám niektoré vzácne druhy zvierat.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Getty Images, TASR/AP
Zdroj: David

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 12. jún. 2021. Meniny má Zlatko.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa