NASA zverejnila unikátnu snímku: Takto vyzerá centrum Mliečnej dráhy

31.05.2021 |   |    | 

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil novú, fascinujúcu snímku rušného vysokoenergetického centra našej galaxie, jadra Mliečnej dráhy. Napísala o tom v sobotu agentúra AP. 

Fotografia je založená na 370 pozorovaniach, ktoré v priebehu posledných dvoch desaťročí uskutočnilo röntgenové observatórium Chandra X-Ray, pracujúce na obežnej dráhe Zeme. Zobrazuje miliardy hviezd a nespočetné množstvo čiernych dier v centre galaxie. Pre dosiahnutie lepšieho kontrastu sa na spracovaní snímky z orbitálneho observatória podieľal aj jeden rádioteleskop v Juhoafrickej republike.

Astronóm Daniel Wang z americkej univerzity UMass Amherst uviedol, že na snímke pracoval celý rok, počas ktorého bol pre koronavírusovú pandémiu zavretý doma. "To, čo vidíme na snímke, je búrlivý energetický ekosystém v centre našej galaxie," napísal Wang v e-maile, približuje AP.

"Je tam veľa pozostatkov supernov, čiernych dier a neutrónových hviezd. Každá röntgenová bodka alebo röntgenový náčrt predstavuje energetický zdroj, a z nich väčšina je v centre (galaxie)," vysvetľuje bádateľ. Toto rušné vysokoenergetické galaktické centrum je od planéty Zem vzdialené 26.000 svetelných rokov.

Wangova práca vychádza v júnovom vydaní odborného časopisu Monthly Notices (MNRAS), periodika v Londýne sídliacej Kráľovskej astronomickej spoločnosti (RAS).

Orbitálny teleskop Chandra X-Ray vypustil na obežnú dráhu v roku 1999 raketoplán Columbia v rámci misie STS-93.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR/AP
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Streda, 31. máj. 2023. Meniny má Petrana, Petronela, Nela.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa