Utorok17. jún 2025, meniny má Adolf, zajtra Vratislav

Najlepšie FOTO roka: Hlavné ceny World Press Photo získali snímky, ktoré chytajú za srdce

Snímka s názvom Akashinga - the Brave Ones od Brenta Stirtona z Getty Images získala prvé miesto v kategórii Životné prostredie (single) v prestížnej súťaži World Press Photo. Zobraziť galériu (11)
Snímka s názvom Akashinga - the Brave Ones od Brenta Stirtona z Getty Images získala prvé miesto v kategórii Životné prostredie (single) v prestížnej súťaži World Press Photo. (Zdroj: TASR/AP)

Prestížna fotografická súťaž World Press Photo pozná víťazov. Do 62. ročníka sa prihlásilo 4738 fotografov, ktorí porote zaslali na posúdenie 78.801 snímok. Vybrať z nich tie najlepšie rozhodne nebolo jednoduché. Podľa predsedníčka poroty Whitney Johnsonovej víťazná žurnalistická fotografia musí byť "prekvapujúca, unikátna, relevantná a zapamätateľná". Za takú považuje aj víťaznú fotografiu Američana Johna Moorea.


Jej autorom je americký fotograf John Moore. Jeho víťazný záber plačúceho dievčatka z Hondurasu zadržaného spolu so svojou matkou na hranici s USA vznikol v čase stupňujúcej sa kritiky na adresu migračnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tá totiž zahŕňala aj rozdeľovanie rodín migrantov. Johnsonová uviedla, že víťazná snímka má všetky vyžadované atribúty a "veľmi zaujímavé detaily" - "počínajúc gumenými rukavicami na rukách príslušníka pohraničnej služby a chýbajúcimi šnúrkami na teniskách matky končiac".

Táto fotografia má okamžitú výpovednú hodnotu o celom príbehu a súčasne človeka núti, aby s ním pocítil istú spätosť, dodala členka poroty a fotografka Alice Martinsová. Poukázala na to, že "snímka zobrazuje iný druh násilia - psychologické". Samotný Moore, pracujúci pre agentúru Getty Images, poznamenal, že táto scéna na hraniciach "sa dotkla sŕdc mnohých ľudí tak ako aj môjho".

© John Moore, Getty Images, World Press Photo Foundation via AP
Zobraziť galériu (11)
© John Moore, Getty Images, World Press Photo Foundation via AP  (Zdroj: TASR/AP)

Svojho času túto snímku na svojej titulnej strane zverejnil časopis Time. Prakticky okamžite vyvolala mohutné pobúrenie nad politikou rozdeľovania rodín migrantov, ktorú praktizovala Trumpova vláda v snahe brániť prílevu ilegálnych migrantov z krajín Latinskej Ameriky. Otec dvojročnej Yanely Sánchezovej však neskôr pre britský denník Daily Mail povedal, že jeho dcéra a jej matka Sandra neboli rozdelené, ale boli zadržiavané spoločne.

Napriek polemike, ktorá takto vznikla, si Time stál za svojím rozhodnutím, lebo fotografie zachytáva "to, o čo v danej chvíli šlo". Trump bol donútený skoncovať s rozdeľovaním rodín imigrantov na hraniciach a zámer nevrátiť sa k tejto praxi potvrdil aj pred niekoľkými dňami. Uviedol však, že dané vládne opatrenie bolo účinné.

Téma migrantov rezonovala aj v kategórii Príbeh roka, kde hlavnú cenu za sériu snímok Karavána migrantov získal holandsko-švédsky fotograf Pieter Ten Hoopen z Agence Vu/Civilian Act. Ide o príbeh o migrantoch, ktorí sa vydali do USA zo strednej Ameriky kvôli politickým represiám a násiliu a utekali pred zlými ekonomickými pomermi či v nádeji na lepší život.

© Pieter Ten Hoopen, Agence Vu / Civilian Act, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Pieter Ten Hoopen, Agence Vu / Civilian Act, World Press Photo via AP  (Zdroj: SITA/AP)

Do tohtoročnej súťaže sa prihlásilo 4738 fotografov, ktorí porote zaslali na posúdenie 78.801 snímok. Víťazi kategórií World Press Photo of the Year a World Press Photo Story of the Year, ktorých mená vyhlásili vo štvrtok večer v Amsterdame, dostali aj finančnú odmenu vo výške 10.000 eur. Víťazné snímky vo všetkých kategóriách bude možné vidieť na výstavách v rôznych krajinách sveta:

 

Spravodajstvo (single)

Prvé miesto v kategórii Spravodajstvo (single) získala Snímka s názvom Zmiznutie Džamála Chášukdžího od Chrisa McGratha. Zobrazuje neznámeho muža, ktorý sa snaží zadržať zástupcov médií počas príchodu saudských vyšetrovateľov na konzulát v tureckom Istanbule po zmiznutí známeho saudského novinára.

© Chris McGrath, Getty Images, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Chris McGrath, Getty Images, World Press Photo via AP  (Zdroj: TASR/AP)

 

Životné prostredie (single)

Prvé miesto v kategórii Životné prostredie (single) získala snímka s názvom Akashinga - tie statočné od Brenta Stirtona, ktorá zobrazuje 30-ročnú Petronellu Chigumburovú, členku ženskej protipytliackej jednotky s názvom Akashinga v Prírodnej rezervácii Phundundu v Zimbabwe.

© Brent Stirton, Getty Images, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Brent Stirton, Getty Images, World Press Photo via AP  (Zdroj: TASR/AP)

 

Životné prostredie (séria)

Prvé miesto v kategórii Životné prostredie (séria) získala snímka s názvom Humanitárna kríza v okolí Čadského jazera od Marca Gualazziniho z Contrastu. Zobrazuje chlapca - sirotu, kráčajúceho popri múre so zobrazeniami granátometov v čadskom meste Bol. Mnoho osirelých detí, vrátane nigérijských utečencov, žije v madrasách (islamských školách) a časť dňa je nútených žobrať.

© Marco Gualazzini, Contrasto, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Marco Gualazzini, Contrasto, World Press Photo via AP  (Zdroj: TASR/AP)

 

Dlhodobé projekty

Víťazom kategórie Dlhodobé projekty sa stala snímka s názvom Zakývte nám z domova od Sarah Blesenerovej. Zobrazuje študentky, ktoré sa smejú v zákulisí pred súťažou v speve a pochodovaní na gymnáziu v ruskom Dmitrove.

© Sarah Blesener, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Sarah Blesener, World Press Photo via AP  (Zdroj: TASR/AP)

 

Príroda (single)

Prvé miesto v kategórii  Príroda (single) získala snímka s názvom Zber žiab od Bence Matéa. Zobrazuje tieto obojživelníky pri ich urputnej snahe dostať sa na hladinu krátko po tom, ako ich hodili do vody v rumunskej časti Karpát.

© Bence Mate, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Bence Mate, World Press Photo via AP  (Zdroj: TASR/AP)

 

Ľudia (single)

Kategóriu Ľudia (single) vyhrala snímka s názvom Dakarská móda fotografa Finbarra O'Reillyho. Zobrazuje  Diarru Ndiayeovú, Ndeye Fatou Mbayeovú a Marizu Sakhovú pri pózovaní v modeloch návrhárky Adamy Paris neďaleko mediny v senegalskej metropole Dakar.

© Finbarr O'Reilly, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Finbarr O'Reilly, World Press Photo via AP  (Zdroj: TASR/AP)

 

Súčasné problémy

Prvé miesto v kategórii Súčasné problémy získala snímka s názvom Nech je požehnaný plod: Írsky boj za zmenu protipotratových zákonov od Olivie Harrisovej. Zobrazuje aktivistku Megan Scottovú, pózujúcu v odeve sv. Brigity, ženskej patrónky Írska, na hlavnej nákupnej ulici Dublinu.

© Olivia Harris, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Olivia Harris, World Press Photo via AP  (Zdroj: TASR/AP)

 

Súčasné problémy (single)

Snímka s názvom Cubanitas od Diany Markosianovej získala prvé miesto v kategórii Súčasné problémy (single). Zobrazuje mladú Kubánku Puru, ktorá oslavuje svoje 15. narodeniny jazdou v ružovom kabriolete z 50. rokov po okolí svojho domova v Havane.

©  Diana Markosian, Magnum Photos, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Diana Markosian, Magnum Photos, World Press Photo via AP  (Zdroj: TASR/AP)

 

Šport (séria)

Prvé miesto v kategórii Šport (séria) získala snímka s názvom Krik za slobodu od Forough Alaeiovej, ktorá zvečňuje diváčky futbalového zápasu medzi iránskym Persepolisom a japonským klubom Kashima Antlers v oddelenej ženskej časti teheránskeho štadiónu Azadi.

© Forough Alaei, World Press Photo via AP
Zobraziť galériu (11)
© Forough Alaei, World Press Photo via AP  (Zdroj: TASR/AP)

Viac o téme: UmenieUtečenciĽudské právaFoto MigráciaUSADonald TrumpMexikoGetty ImagesHondurasTimeJohn MooreOceneniaWorld Press PhotoFotožurnalizmusHraničná politikaDetská psychológia
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu