Najlepšie FOTO roka: Hlavné ceny World Press Photo získali snímky, ktoré chytajú za srdce

15.04.2019 |   |    | 

Prestížna fotografická súťaž World Press Photo pozná víťazov. Do 62. ročníka sa prihlásilo 4738 fotografov, ktorí porote zaslali na posúdenie 78.801 snímok. Vybrať z nich tie najlepšie rozhodne nebolo jednoduché. Podľa predsedníčka poroty Whitney Johnsonovej víťazná žurnalistická fotografia musí byť "prekvapujúca, unikátna, relevantná a zapamätateľná". Za takú považuje aj víťaznú fotografiu Američana Johna Moorea.
Jej autorom je americký fotograf John Moore. Jeho víťazný záber plačúceho dievčatka z Hondurasu zadržaného spolu so svojou matkou na hranici s USA vznikol v čase stupňujúcej sa kritiky na adresu migračnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tá totiž zahŕňala aj rozdeľovanie rodín migrantov. Johnsonová uviedla, že víťazná snímka má všetky vyžadované atribúty a "veľmi zaujímavé detaily" - "počínajúc gumenými rukavicami na rukách príslušníka pohraničnej služby a chýbajúcimi šnúrkami na teniskách matky končiac".

Táto fotografia má okamžitú výpovednú hodnotu o celom príbehu a súčasne človeka núti, aby s ním pocítil istú spätosť, dodala členka poroty a fotografka Alice Martinsová. Poukázala na to, že "snímka zobrazuje iný druh násilia - psychologické". Samotný Moore, pracujúci pre agentúru Getty Images, poznamenal, že táto scéna na hraniciach "sa dotkla sŕdc mnohých ľudí tak ako aj môjho".

Svojho času túto snímku na svojej titulnej strane zverejnil časopis Time. Prakticky okamžite vyvolala mohutné pobúrenie nad politikou rozdeľovania rodín migrantov, ktorú praktizovala Trumpova vláda v snahe brániť prílevu ilegálnych migrantov z krajín Latinskej Ameriky. Otec dvojročnej Yanely Sánchezovej však neskôr pre britský denník Daily Mail povedal, že jeho dcéra a jej matka Sandra neboli rozdelené, ale boli zadržiavané spoločne.

Napriek polemike, ktorá takto vznikla, si Time stál za svojím rozhodnutím, lebo fotografie zachytáva "to, o čo v danej chvíli šlo". Trump bol donútený skoncovať s rozdeľovaním rodín imigrantov na hraniciach a zámer nevrátiť sa k tejto praxi potvrdil aj pred niekoľkými dňami. Uviedol však, že dané vládne opatrenie bolo účinné.

Téma migrantov rezonovala aj v kategórii Príbeh roka, kde hlavnú cenu za sériu snímok Karavána migrantov získal holandsko-švédsky fotograf Pieter Ten Hoopen z Agence Vu/Civilian Act. Ide o príbeh o migrantoch, ktorí sa vydali do USA zo strednej Ameriky kvôli politickým represiám a násiliu a utekali pred zlými ekonomickými pomermi či v nádeji na lepší život.

Do tohtoročnej súťaže sa prihlásilo 4738 fotografov, ktorí porote zaslali na posúdenie 78.801 snímok. Víťazi kategórií World Press Photo of the Year a World Press Photo Story of the Year, ktorých mená vyhlásili vo štvrtok večer v Amsterdame, dostali aj finančnú odmenu vo výške 10.000 eur. Víťazné snímky vo všetkých kategóriách bude možné vidieť na výstavách v rôznych krajinách sveta:

 

Spravodajstvo (single)

Prvé miesto v kategórii Spravodajstvo (single) získala Snímka s názvom Zmiznutie Džamála Chášukdžího od Chrisa McGratha. Zobrazuje neznámeho muža, ktorý sa snaží zadržať zástupcov médií počas príchodu saudských vyšetrovateľov na konzulát v tureckom Istanbule po zmiznutí známeho saudského novinára.

 

Životné prostredie (single)

Prvé miesto v kategórii Životné prostredie (single) získala snímka s názvom Akashinga - tie statočné od Brenta Stirtona, ktorá zobrazuje 30-ročnú Petronellu Chigumburovú, členku ženskej protipytliackej jednotky s názvom Akashinga v Prírodnej rezervácii Phundundu v Zimbabwe.

 

Životné prostredie (séria)

Prvé miesto v kategórii Životné prostredie (séria) získala snímka s názvom Humanitárna kríza v okolí Čadského jazera od Marca Gualazziniho z Contrastu. Zobrazuje chlapca - sirotu, kráčajúceho popri múre so zobrazeniami granátometov v čadskom meste Bol. Mnoho osirelých detí, vrátane nigérijských utečencov, žije v madrasách (islamských školách) a časť dňa je nútených žobrať.

 

Dlhodobé projekty

Víťazom kategórie Dlhodobé projekty sa stala snímka s názvom Zakývte nám z domova od Sarah Blesenerovej. Zobrazuje študentky, ktoré sa smejú v zákulisí pred súťažou v speve a pochodovaní na gymnáziu v ruskom Dmitrove.

 

Príroda (single)

Prvé miesto v kategórii  Príroda (single) získala snímka s názvom Zber žiab od Bence Matéa. Zobrazuje tieto obojživelníky pri ich urputnej snahe dostať sa na hladinu krátko po tom, ako ich hodili do vody v rumunskej časti Karpát.

 

Ľudia (single)

Kategóriu Ľudia (single) vyhrala snímka s názvom Dakarská móda fotografa Finbarra O'Reillyho. Zobrazuje  Diarru Ndiayeovú, Ndeye Fatou Mbayeovú a Marizu Sakhovú pri pózovaní v modeloch návrhárky Adamy Paris neďaleko mediny v senegalskej metropole Dakar.

 

Súčasné problémy

Prvé miesto v kategórii Súčasné problémy získala snímka s názvom Nech je požehnaný plod: Írsky boj za zmenu protipotratových zákonov od Olivie Harrisovej. Zobrazuje aktivistku Megan Scottovú, pózujúcu v odeve sv. Brigity, ženskej patrónky Írska, na hlavnej nákupnej ulici Dublinu.

 

Súčasné problémy (single)

Snímka s názvom Cubanitas od Diany Markosianovej získala prvé miesto v kategórii Súčasné problémy (single). Zobrazuje mladú Kubánku Puru, ktorá oslavuje svoje 15. narodeniny jazdou v ružovom kabriolete z 50. rokov po okolí svojho domova v Havane.

 

Šport (séria)

Prvé miesto v kategórii Šport (séria) získala snímka s názvom Krik za slobodu od Forough Alaeiovej, ktorá zvečňuje diváčky futbalového zápasu medzi iránskym Persepolisom a japonským klubom Kashima Antlers v oddelenej ženskej časti teheránskeho štadiónu Azadi.

Autor: © Zoznam/ako

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR/AP, SITA/AP
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 4. december. 2020. Meniny má Barbora.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa