Manželia objavili strieborný poklad: Mince piatich panovníkov vystavujú v Liptovskom múzeu

28.02.2022 |   |    | 

Novú expozíciu Poklady spod Likavy predstavili minulý týždeň na pôde Liptovského múzea v Ružomberku. Podľa hovorkyne Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martiny Remencovej objavil 1868 drobných uhorských strieborných mincí – denárov a dva dukáty Ľudovíta II. pred tromi rokmi manželský pár neďaleko Hradu Likava. 

Doplnila, že vlastníkom pokladu je Slovenská republika a správcom sa automaticky stalo Slovenské národné múzeum, s ktorým Liptovské múzeum rokovalo o dlhodobej výpožičke. "Za posledných 200 rokov sa nenašlo na Liptove takéto množstvo mincí. Sú v ňom denáre piatich panovníkov, od Mateja Korvína po Ferdinanda I. Habsburského, medzi nimi sa nachádza viac ako 300 mincí Jána I. Zápoľského," povedala kurátorka a archeologička Liptovského múzea Simona Sliacka.

Takmer 99 percent mincí podľa nej razili v Kremnici. "Sú špecifické tým, že ich razili po menovej reforme Mateja Korvína v roku 1468. Začali sa raziť veľmi kvalitné mince, približne polovičku ich hmotnosti tvorilo striebro. Na odlíšenie od menej kvalitných mincí použili na reverze razbu Madony s dieťaťom. Bola znakom kvalitných mincí, razených v Uhorsku," vysvetlila.

Nález bol podľa archeológa Krajského pamiatkového úradu v Žiline Martina Furmana unikátny aj možnosťou dokumentovať dno nádoby. "Vieme tým pádom povedať, že bola zakopaná veľmi rýchlo. Plytko pod zemou, maximálne do 20 centimetrov. Poznáme históriu hradu Likava a pohnuté časy občianskej vojny medzi Jánom Zápoľským a Ferdinandom Habsburským. Liptovskí mešťania sa snažili vypudiť z hradu Jána Zápoľského, ktorému v tej dobe patril. Došlo k bitke, dobytiu hradu a vyhnaniu Jána Zápoľského. A poklad zrejme súvisí s nejakým jeho prívržencom," priblížil Furman.

Poklad je od stredy (23. 2.) sprístupnený pre verejnosť. "Unikátna výstava Poklady spod Likavy je prvým z veľkého množstva sprievodných podujatí, ktoré v tomto roku v Liptovskom múzeu pripravujeme v súvislosti s oslavami 110. výročia jeho založenia. Výstavu si bude možné prezrieť v najbližších piatich rokoch v špeciálnych priestoroch, ktoré sme pre ňu pripravili v sídelnej budove múzea," dodal riaditeľ Liptovského múzea Michal Kovačic.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Streda, 25. máj. 2022. Meniny má Urban.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa