VIDEO: Archeológovia v Maroku objavili odtlačky ľudských nôh, majú 100.000 rokov!

2024-02-08 12:00:00 |   |    | 

Archeológovia objavili viac ako 80 odtlačkov ľudských stôp starých približne 100.000 rokov, ktoré sa považujú za najstaršie v severnej Afrike. Stopy, ktoré pravdepodobne zanechalo päť jedincov druhu Homo sapiens (človek rozumný) vrátane detí objavili vedci z Maroka, Španielska, Francúzska a Nemecka na pobreží mesta Laraš, vzdialeného 90 kilometrov južne od mesta Tangier. 

"Táto skupina prechádzala cez pláž smerom k moru, zrejme pri hľadaní potravy a mäkkýšov. Pravdepodobne to boli rybári alebo zberači," povedal Anas Sedrátí, kurátor archeologickej lokality Lixus Larache v Maroku.

Výskumníci, ktorých štúdia bola v januári uverejnená vo vedeckom časopise Nature, uviedli, že stopy patria k najzachovanejším ľudským stopám na svete a sú najstaršie, aké sa kedy našli v oblasti severnej Afriky a južného Stredomoria.

"Tento objav sa uskutočnil počas terénnej misie v júli 2022 v rámci vedeckého výskumného projektu o pôvode a dynamike balvanov roztrúsených pozdĺž pobrežia," uviedli bádatelia pod vedením francúzskej Université Bretagne-Sud.

V roku 2017 boli v severozápadnej časti Maroka nájdené pozostatky jedincov Homo sapiens staré 300.000 rokov, čo bol prelomový objav, ktorý posunul odhadovaný pôvod tohto ľudského druhu o 100.000 rokov včaššie, pripomína AFP.

Stopy objavené v meste Laraš sú ďalším dôkazom významu tohto regiónu v ľudskej histórii, vyhlásil Sedrátí a poznamenal, že boli zároveň identifikované aj stopy zvierat.

"Túto pozoruhodnú pamiatku musíme zachovať, aj keď ju ohrozuje stúpajúca hladina mora a búrky. S eróziou sedimentov sa objavia i ďalšie stopy, ktoré poskytnú viac podrobnejších informácií o druhu Homo sapiens, ktorý žil na tomto pobreží," uviedol vedúci výskumného tímu Munsif Sedrátí.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Streda, 24. apríl. 2024. Meniny má Juraj.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa