Klimatické zmeny na vlastnej koži: Najväčší nárast teplôt hrozí Viedni a Prahe

16.04.2018 |   |    | 

Najväčší nárast teplôt počas letných horúčav hrozí v najbližších tridsiatich až sedemdesiatich rokoch spomedzi európskych veľkomiest Viedni, Prahe, Rímu, Štokholmu, Aténam a Nikózii. Vyplýva to z najnovšej štúdie tímu európskych klimatológov, o ktorej píše server Quartz.Vedci v správe zameranej na budúcnosť počasia v európskych veľkomestách varujú, že ich obyvatelia sa majú pripraviť na častejšie a rozsiahlejšie suchá, frekventovanejšie a ničivejšie záplavy a tiež na podstatne vyššie teploty počas letných horúčav.

Klimatológovia v správe predstavili tri varianty budúceho vývoja - optimistický, stredný a pesimistický, pričom ani ten optimistický veľa nádeje neprináša. Aj podľa toho najoptimálnejšieho scenára stúpnu teploty počas letných horúčav v horizonte tridsiatich až sedemdesiatich rokov vo väčšine európskych veľkomiest v priemere o dva až sedem stupňov Celzia. Najpesimistickejší variant ráta s nárastom teplôt v priemere o 8 až 14 stupňov Celzia.

Európskymi veľkomestami, ktoré budú v najbližších desaťročiach najviac ohrozovať ničivé suchá, sú podľa štúdie grécke Atény, portugalský Lisabon, španielsky Madrid a bulharská Sofia. Záplavy budú podľa vedcov ohrozovať v budúcnosti najviac chorvátsky Záhreb, lotyšskú Rigu, litovský Vilnius, fínske Helsinki a írsky Dublin.

Zdielať článok na Facebooku
Ilustračné
Foto: Thinkstock
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 27. február. 2020. Meniny má Alexander.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa