Najšťastnejších obyvateľov má Fínsko, Slovensko je na 38. mieste

21.03.2019 |   |    | 

Fínsko sa už druhý rok po sebe stalo krajinou, ktorá má najšťastnejších obyvateľov na svete. Vyplýva to z aktuálneho Indexu svetového šťastia, ktorý v stredu zverejnila Sieť pre trvalo udržateľné riešenia Organizácie Spojených národov (OSN). Táto agentúra tradične skúma v jednotlivých krajinách okrem subjektívneho pocitu šťastia obyvateľov aj ukazovatele ako miera bohatstva, predpokladaná miera dožitia či možnosť slobodne sa rozhodovať o svojom vlastnom živote.Opakovane sa v rebríčku najlepšie darí severským krajinám, tento rok napríklad nasledujú za Fínskom na druhej až štvrtej priečke Dánsko, Nórsko a Island, na siedmom mieste je Švédsko.

Slovensko sa umiestnilo na 38. mieste. Pre porovnanie, Rakúsko je desiate, Česká republika dvadsiata, Poľsko štyridsiate, Maďarsko je na 62. a Ukrajina až na 133. mieste spomedzi 156 štátov.

V poslednej desiatke sa nachádzajú prevažne africké krajiny ako Rwanda, Tanzánia či Malawi, ale tiež Afganistan, Sýria a Haiti.

Spomedzi svetových veľmocí je najvyššie, na deviatom mieste, Kanada, jedenásta je Austrália, pätnásta Veľká Británia, sedemnáste Nemecko a devätnáste sú Spojené štáty. Francúzsko je na 24., Brazília 32., Japonsko 58., Rusko 68., Čína 93. a India až na 140. mieste.

Najväčší nárast šťastia za obdobie posledných desiatich rokov zaznamenali výskumníci OSN v Benine, Nikarague, Bulharsku a Lotyšsku, no aj Slovensko je v tomto ukazovateli pomerne vysoko - na ôsmom mieste.

Medzi krajinami, ktoré zaznamenali naopak najväčší prepad, sú Venezuela, Sýria, India, Grécko, Španielsko, Ukrajina a Irán.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky worldhappiness.report.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Getty Images
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Nedeľa, 25. august. 2019. Meniny má Ľudovít.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa