Je to oficiálne: Najčistejšia voda na kúpanie je v týchto krajinách

2018-05-30 00:00:01 |   |    | 

Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) a Európska komisia (EK) zverejnili včera správu o stave vodných plôch v jednotlivých krajinách Európy. Slovensko sa ocitlo až na chvoste rebríčka, najlepšia voda na kúpanie je v Luxembursku, na Malte, Cypre, v Grécku a Rakúsku. 

Autori správy analyzovali vzorky vôd, ktoré boli odobraté z vyše 21.800 morských pláží, riek a jazier v 28 členských krajinách EÚ a tiež vo Švajčiarsku a Albánsku. Vo všetkých monitorovaných štátoch boli dodržané najprísnejšie normy u minimálne 85 vôd na kúpanie; dostatočnú minimálnu kvalitu namerali u 96 percent. Celková úroveň kvality takýchto vôd sa v Európe v posledných rokoch postupne zlepšuje.

Na špici rebríčka sa umiestnilo Luxembursko s najvyššou kvalitou vo všetkých 12 skúmaných vodách určených na kúpanie. Ďalej nasledujú Malta s takmer 98,9 percentami, Cyprus (97,3 percenta), Grécko (95,9 percenta) a Rakúsko (95,1), citovala agentúra DPA zo správy zverejnenej pred začiatkom letnej turistickej sezóny.

Slovensko sa umiestnilo na piatom mieste od konca, keď bola vynikajúca kvalita zaznamenaná u 59,4 percenta vôd určených na kúpanie. Susedia SR sú na tom výrazne lepšie: v ČR tento ukazovateľ predstavuje 81,8 percenta, v Maďarsku 70,8 a v Poľsku 66,8 percenta.

Na spodku rebríčka sa nachádzajú Albánsko, Rumunsko a Bulharsko.

Minimálne štandardy stanovené príslušnou smernicou EÚ vlani podľa EEA spĺňali všetky vodné plochy na kúpanie v Rakúsku, Belgicku, Chorvátsku, Grécku, Lotyšsku, Luxembursku, na Malte, v Rumunsku, Slovinsku a vo Švajčiarsku.

Nízka kvalita bola zaznamenaná v 306 prípadoch, čo predstavuje približne 1,4 percenta skúmaných vôd. S kúpaním v nich je spojené riziko hnačiek a iných ochorení. Takéto vodné plochy musia byť počas nadchádzajúcej turistickej sezóny uzavreté. V roku 2016 bol tento počet o niečo vyšší (316 prípadov).

Najvyšší počet vodných plôch na kúpanie, nespĺňajúcich štandardy EÚ, bol v roku 2017 zaznamenaný vo Francúzsku (80), Taliansku (79) a Španielsku (38). Najvyššiu úroveň znečistenia malo Estónsko (7,4 percenta), Írsko (4,9 percenta) a Británia (3,3 percenta).

Znečistenie riek, jazier a morskej vody spôsobuje spravidla bakteriálna kontaminácia splaškami alebo odpadmi z chovov hospodárskych zvierat. Tie sa do vodných plôch môžu dostať v dôsledku povodní alebo intenzívnych dažďov.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Ilustračné
Foto: Getty Images
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
5.0/5 (6 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Nedeľa, 21. júl. 2024. Meniny má Daniel.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa