Eiffelova veža má 130 rokov, narodeniny oslavuje veľkolepou svetelnou šou (VIDEO)

16.05.2019 |   |    | 

Paríž v stredu oslávil 130. narodeniny svetoznámej Eiffelovej veže. Najprv pod monumentom, známym ako Železná dáma, zorganizovali gigantickú akciu - "občerstvenie" až pre 1300 pozvaných detí a potom nasledovala veľkolepá laserová šou, ktorá rekapitulovala celú históriu pamätihodnosti. 

Na fasáde veže sa uskutočnila 12-minútová laserová svetelná šou, ktorá sa začala v stredu večer o 23.00 h SELČ a budú ju opakovať do piatka. Je zdarma a uvidia ju aj z neďalekých štvrtí. Na vežu vyliezli profesionálni horolezci a pripevnili tam svetlá pre dosiaľ nevídanú šou, avizovala tlačová agentúra AP.

Na vrch kovovej konštrukcie v blízkosti rieky Seina vyjde každý rok približne šesť miliónov ľudí, okrem ďalších davov návštevníkov, ktorí si ju prídu aspoň pozrieť.

Eiffelova veža: 22 faktov, ktoré z nej robia svetový unikát

 

Veža je dielom firmy staviteľa Gustava Eiffela a navrhli ju pre Svetovú výstavu v roku 1889. Vtedy sa zároveň oslavovalo 100. výročie Francúzskej revolúcie. V tom čase bola Eiffelova veža najvyššou budovou na svete a vďaka prísnym pravidlám plánovania mesta sa aj dnes výrazne týči do výšky nad panorámou Paríža.

Eiffelovu vežu sprístupnili verejnosti prvýkrát 15. mája 1889, niekoľko dní po jej slávnostnom otvorení na Svetovej výstave.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR/AP
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Pondelok, 19. august. 2019. Meniny má Lýdia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa