Je to oficiálne: Najčistejšia voda na kúpanie je v týchto krajinách

10.06.2019 |   |    | 

Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) zverejnila správu o stave vodných plôch v jednotlivých krajinách Európy. Kvalitu vody testovali v roku 2018 na vyše 22.000 plážach, riekach a jazerách v 28 členských krajinách EÚ, ale aj v nečlenských štátoch ako Švajčiarsko a Albánsko. Výsledky neprekvapili a na čele rebríčka s najčistejšou vodou sa ocitli rovnaké krajiny ako minulý rok. 

Cyprus, Grécko, Malta a Rakúsko majú najčistejšiu vodu na kúpanie v Európe. Oznámila to Európska agentúra pre životné prostredie (EEA), kontrolný orgán EÚ so sídlom v dánskej metropole Kodaň. Tieto štyri krajiny dostali "výbornú" známku za najmenej 95 percent ich vody na kúpanie, uviedla Európska komisia a EEA. Na Cypre zaznamenali najvyššiu kvalitu vody až na 99,1 percentách všetkých tamojších miest určených kúpanie.

V 28 skúmaných členských krajinách EÚ dosiahlo "výbornú" známku 85 percent miest na kúpanie - je to mierny nárast v porovnaní s rokom 2017, uviedla tlačová agentúra DPA. Faktorom, ktorý sa o to pričinil, je vylepšenie čistenia odpadových vôd za posledné štyri desaťročia, oznámil šéf EEA Hans Bruyninckx.

Ďalšie výzvy však zostávajú a je ich celá škála, od "odstránenia znečistenia plastami až po ochranu morského života", dodal Belgičan Bruyninckx. Testy z 30 krajín ukázali, že približne 1,3 percenta vody na kúpanie - celkovo 301 lokalít - dosahuje hodnotenie "zlá kvalita vody", čo predstavuje riziko takých ochorení, ako je napríklad hnačka. To je mierny pokles oproti roku 2017.

Znečistenie odpadovou vodou, splaškami či výlučkami hospodárskych zvierat boli v roku 2018 hlavnými zdrojmi zlej kvality vody. Záplavy či husté lejaky môžu priniesť ďalšie znečistenie, ak ich odnesie do riek, jazier a morí, uvádza sa v správe. Krajinami s najväčším počtom lokalít s vodou na kúpanie, ktorá vlani nespĺňala normy EÚ, boli Taliansko (89), Francúzsko (54) a Španielsko (50).

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 28. november. 2020. Meniny má Henrieta.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa