Ministerstvo rieši problém s pasmi: Ak máte tento, radšej ho hneď vymeňte!

03.05.2023 |   |    | 

Ministerstvo vnútra (MV) SR začalo v týchto dňoch kontaktovať držiteľov cestovných pasov s odchýlkou zápisu v čipe, ktorá spôsobuje, že niektoré automatizované prechodové terminály nedokážu načítať dáta z pasu. Správu dostanú na kontaktné telefónne číslo alebo e-mail, ktoré uviedli pri žiadosti o vydanie cestovného pasu. TASR o tom informoval tlačový odbor MV SR."Týka sa to cestovných pasov, pri ktorých žiadosti o vydanie boli podané medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023. Cestovné pasy s odchýlkou zápisu v čipe vydané v uvádzanom období sú však aj naďalej platné a umožňujú prekračovanie hraníc," pripomenul rezort. Či má pas odchýlku v čipe, si možno overiť v elektronickej databáze, ktorú sprístupnilo ministerstvo vnútra.

Pri vybavovaní nového pasu treba v kiosku vyvolávacieho systému zvoliť službu "výmena dokladu z úradnej moci". Na pracoviskách, kde vyvolávací systém nie je, bude žiadateľ uprednostnený na základe predloženého pasu s odchýlkou zápisu v čipe. "Občania, ktorých kontaktným telefónnym číslom či e-mailom polícia nedisponuje, budú tiež uprednostnení na základe predloženého pasu s odchýlkou zápisu v čipe," dodal rezort.

Ministerstvo pripomína, že občan SR môže byť držiteľom dvoch platných cestovných pasov. Ak o výmenu pasu požiada občan, ktorý má v pase s odchýlkou zápisu v čipe udelené platné víza alebo má na číslo tohto pasu zakúpené letenky, je možné vydať mu druhý cestovný pas bezplatne. O výmenu pasu môže požiadať dodatočne po skončení sa platnosti víz alebo po návrate z cesty.

Vydaný cestovný pas je potrebné vyzdvihnúť na pracovisku, kde bola podaná žiadosť.

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Streda, 7. jún. 2023. Meniny má Róbert.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa