Andorra

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Najstaršia zmienka o Andorre pochádza z roku 805. Išlo o nárazníkový štát proti iberským moslimom, ktorý zriadil Karol Veľký. Niekoľko storočí bola predmetom sporu medzi Katalánskom a francúzskou šľachtickou rodinou Castelbon. Od roku 1278 sa táto mini - krajina nachádzala pod spoločným protektorátom kniežat z Foix a španielskeho biskupa zo Sao de Urgel.

Obom protektorom odvádzala symbolické naturálne poplatky. Protektúra kniežat z Foix  postupne prešla na francúzskeho kráľa a potom na francúzskeho prezidenta. Úplnú nezávislosť Andorry uznala španielska a francúzska strana až v roku 1993. V roku 1997 sa v Andorre konali parlamentné voľby, v ktorých získal 18 z 28 miest Liberálny zväz Andorry (UL). Vo voľbách, ktoré sa konali 24. apríla 2005, sa víťazom stal opäť Liberálny zväz Andorry. Posledné parlamentné voľby prebehli 1.3.2015, kedy sa vítazom volieb stala strana Demokrati pre Andorru (DA).

Bezpečnost. riziká: Kriminalita je v Andorre veľmi zriedkavá, no na svoje osobné veci by ste mali dávať aj tak pozor. Nenechávajte peniaze a cennosti na jednom mieste a majte fotokópiu, alebo naskenovanú kópiu cestovného dokaldu niekde v bezpečí. Andorra je tiež rajom pre nakupujúcich, no nepreclený tovar nemusí byť vždy kvalitný. Predajcovia nie vždy prikladajú záručné listy a mnohí počítajú s tým, že v prípade chyby na výrobku sa turista kvôli reklamácii nevráti. Na preplnených predajných bulvároch je potrebné byť pozorný pre vreckovými zlodejmi.

Internet (.ad): https://www.andorra.ad/, www.skiandorra.ad/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: „Andorra la Vella pripomína viac čínske trhovisko než európske hlavné mesto.“
Nedeľa, 17. január. 2021. Meniny má Nataša.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa