Belize

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvou civilizáciou na území Belize boli Mayovia, ktorí krajinu osídlili v období od 1500 p n. l. do 300 n.l. Ich civilizácia dosiahla vrchol v 13. storočí. Kontakty s Európou začali v roku 1502, keď Krištof Kolumbus priplával ku pobrežiu Belize. Prvými európskymi obyvateľmi krajiny boli anglickí námorníci, ktorí tu stroskotali v roku 1638.

Až do 18. storočia bolo pobrežie Belize základňou britských pirátov, aj keď väčšinu územia ovládali Španieli. V roku 1840 sa Belize pod názvom "Britský Honduras" stala kolóniou Veľkej Británie. Na toto územie si robí nárok Guatemala - spory pretrvávajú až do súčasnosti. Úplnú samostatnosť získala Belize v roku 1981, Guatemala nezávislosť uznala až o desať rokov neskôr.

Bezpečnost. riziká: Belize City je najnebezpečnejšou oblasťou v Belize. Ak však zostanete v turistickej zóne, ktorá vedie severne od prístavu k južnému prístavu, budete v bezpečí. V oblasti sa pohybuje aj turistická polícia, ktorá ju monitoruje, a ak by ste mali problém, neváhajte sa k nim priblížiť. Iné oblasti Belize sú vo všeobecnosti bezpečné, ale rovnako, ako v prípade akéhokoľvek iného miesto na svete, by ste sa mali mať na pozore. Podľa § 5 ods. 1 zákona o prisťahovalectve je vláda oprávnená odmietnuť vstup LGBT cestujúcich do Belize.

Zdravotné riziká: Pred návštevou Belize je vhodné očkovanie proti cholere, horúčke dengue, žltačke, besnote a týfusu. Niektoré časti krajiny ležia  v oblastiach s výskytom malárie - je dobré pribaliť si antimalariká.

Internet (.bz): www.travelbelize.org, www.belize.net

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno),  O2 (nie)
Streda, 30. september. 2020. Meniny má Jarolím.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa