Trinidad a Tobago

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

V krajine sa jazdí po ľavej strane. Platí tu medzinárodný vodičský preukaz.

Autopožičovní je pomerne dosť, na požičanie aut je potrebné byť starší ako 25 rokov.

Na obidvoch ostrovoch premáva veľké množstvo autobusových liniek spájajúcich väčšie mestá a dediny.

Cestná: Taxíkov je veľké množstvo, cenu je potrebné dohodnúť vopred. Je možné ich využiť na celodenné výlety. Premávajú tu tiež taxíky pre viacerých cestujúcich, väčšinou sú to minivany. Je to najčastejší spôsob dopravy pre miestnych obyvateľov. Požičovne áut sú pomerne rozšírené. Existuje niekoľko spoločností, ktoré prenajímajú autá - vrátane medzinárodných reťazcov, ako sú Budget a Hertz. Medzi miestne spoločnosti patria Auto Rentals, Kalloo a mnoho ďalších. Najlepšie je rezervovať si auto vopred. Ak sa vám to však nepodarí, pri príchode si môžete prenajať auto na letisku. Poznávacie značky áut na prenájom sú zvyčajne označené písmenom "R". Pozor si dávajte na vodičov, ktorí nedodržiavajú zákony cestnej premávky. Najčastejšie ide o neposlúchnutie červeného svetla, alebo o náhle odbáčanie bez smerového znamenia. Ak ste zvyknutí len na jazdu na pravej strane, dôrazne zvážte, či budete v krajine vôbec šoférovať. Rýchlostný limit na diaľnici je 80 km/h, ale iba zriedka sa dodržiava. Mnohé dopravné značky sú staré a nie sú dobre viditeľné.

Letecky: Lety z USA, Kanady Veľkej Británie Južnej Ameriky a ostatných ostrovov Karibiku pristávajú na ostrove Trinidad na letisko Piarco International, vzdialené od  Port of Spain 23 km. Na ostrove Tobago je medzinárodným letiskom Crown Point International. Trinidaské aerolínie (BWIA) a spoločnosť LIAT  lietajú na ostatné karibské ostrovy. Spoločnosť BWIA lieta medzi ostrovmi niekoľkokrát denne. Dĺžka letu je okolo 15 minút.

Loďou: Raz do týždňa odchádza z trinidadského  mesta Chaguaramas trajekt do venezuelského mesta Guiria. Medzi trinidadským Port of Spain  a tobagským Scarborough premáva trajekt každý deň. Cesta trvá päť hodín. Okrem trajektu medzi ostrovmi premáva aj „rýchlejší trajekt“, jeho cesta trvá dve a pol hodiny, ale jeho odchody sú nepravidelné. 

Medziostrovná doprava: pre cestu medzi Trinidadom a Tobagom existujú dve možnosti – cesta trajektom a letecky. Cestovanie letecky stojí približne 300 TT$ za  spiatočný let, ktorých denne premáva dvanásť . Doba letu je približne 25 minút a službu prevádzkuje spoločnosť Caribbean Airlines. Čo sa týka trajektu, existujú dva druhy trajektových služieb - rýchla a konvenčná. Cestovanie rýchlym trajektom stojí 50 TT$ za jednu cestu a 100 TT$ za spiatočnú. Cesta trvá približne 2,75 hodiny.
Streda, 28. október. 2020. Meniny má Dobromila.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa