Salvádor

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná doprava: Z letiska Comalapa vedie do hlavného mesta San Salvador diaľnica. Medzinárodné linky premávajú v San Salvadore zo stanice  hlavného mesta Terminal Puerto Bus. Autobusové stanice po celej krajine sú chaotické a špinavé. Informácie o linkách sú vyvesené len zriedka, odporúča  sa pýtať ostatných pasažierov. Autobusy (pestro pomaľované americké školské autobusy) jazdia často, bývajú plné, ale sú lacné. Lístky sa kupujú v autobuse. Linky začínajú jazdiť okolo 04:00-05:00 hod., končia okolo 18:00-19:00 hod. Pri ceste autom je problematické chýbajúce značenie na cestách. Benzín sa dá kúpiť aj v najmenších dedinkách, ale nie je lacný. Poistenie auta nie je vyžadované. Na letisku a v San Salvadore sú autopožičovne. Jazdí sa pravej strane. Väčšina ciest je nespevnených. Miestni šoféri jazdia nebezpečne, ohrozením sú aj zvieratá na ceste. Čo sa týka taxíkov, ich vodiči vás na miesto dostanú rýchlejšie, ako keby ste išli autobusom. Buďte však pripravený dohadovať sa s nimi na cene, nakoľko chcú nie príliš často používať taxameter.

Letecky: Salvádor je uzlom stredoamerickej leteckej dopravy, má spojenie so všetkými veľkými mestami regiónu, lietajú tu aj linky do amerických miest Atlanty, Dallasu, Houstonu a Los Angeles, Miami, New Yorku a San Francisca. Národnými aerolíniami sú TACA, v krajine sú aktívne aj americké spoločnosti American, Continental, Delta a United airlines. Medzinárodné lety lietajú z letiska Comalapa, vzdialeného asi 44 km od  hlavného mesta. Pri medzinárodných odletoch sa platí poplatok vo výške 30 USD. Pravidelné vnútroštátne linky v krajine nelietajú.
Loďou sa dá najlepšie plaviť okolo Bahía de Jiquilisco. Cez Lago Suchitlán sa plavia trajekty. Salvador je častou zastávkou na medzinárodných výletných trasách a kedysi bol navštívený aj kráľovnou Alžbetou 2.

Mestskou hromadnou dopravou: Salvador má systém metra pozostávajúci z dvoch liniek spájajúcich centrum mesta s niektorými predmestiami, letiskom (Estação Aeroporto) a zastávky diaľkového autobusu Estação Rodoviária. Mesto Pelourinho je vzdialené 900 metrov od stanice Campo da Pólvora a oblasť Barra je prepojená mestskými autobusmi, ktoré premávajú pomerne často zo stanice Lapa. Poplatok za jazdu metrom je 3,70 USD. Zakúpiť si môžete aj kartu, ktorá sa volá Cartão Integração a je ľahko zakúpiteľná na ktorejkoľvek stanici metra, vrátane letiska, alebo autobusovou kartou Salvador.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa