Ekvádor

01.01.2019 |   |    | 

O krajine  

Dejiny: V 15. storočí územie Ekvádoru pripojené k inckej ríši. 1531 – 33 dobytie Ekvádoru Španielmi. Od 1544 španielska kolónia. V druhej polovici 18. storočia bolo potlačených niekoľko protišpanielskych povstaní. Od 1808 prebiehala vojna o nezávislosť, v r. 1822 španielska nadvláda zvrhnutá. Ekvádor bol do roku 1830 pripojený k republike Veľká Kolumbia, potom samostatný štát. O dva roky neskôr boli ku krajine pripojené Galapágy. Až do roku 1948 prechádzal Ekvádor obdobím politickej nestability a častého násilného striedania civilných a vojenských vlád. V roku 1941 začal ozbrojený konflikt s Peru o oblasť v povodí Amazonky (Ekvádor stratil rozsiahle územia na jej hornom toku). Po vypuknutí druhej svetovej vojny prerušil Ekvádor diplomatické styky s fašistickými štátmi a povolil USA vybudovanie vojenských základní na Galapágoch. Po r. 1979 bol obnovený civilný demokratický režim. V rokoch 1995 – 99 opäť prebiehal ozbrojený pohraničný konflikt s Peru, zriadená demilitarizovaná zóna. Od r. 1996 sa vystriedalo v úrade 7 prezidentov, Ekvádor sa s politickou nestabilitou dosiaľ nevysporiadal.

Bezpečnost. riziká: Ekvádor je rozvojová krajina ležiaca na rovníku s nedostatočne vybudovanou infraštruktúrou. Turistické zóny sú relatívne bezpečné, avšak neodporúča sa navštevovať odľahlé a osamotené miesta, nosiť cenné predmety a veľké množstvo peňazí. Návštevníci by nemali pri sebe nosiť originály dokladov, ale iba ich fotokópie.
Letiská sú vybavené najmodernejšou technikou na odhaľovanie omamných a psychotropných látok. Platí zásada, že každý je osobne zodpovedný za svoju batožinu. Postihy za pašovanie drog sú prísne.

Zdravotníctvo: Povinné očkovania - žiadne pri priamom prílete z Európy. Pre cesty do vnútrozemia sa vyžaduje očkovanie proti žltej zimnici. To platí predovšetkým pre pobrežnú provinciu Esmeraldas na severozápade, ako aj pre provincie Sucumbios, Pastaza a Napo na východe. Pri nepredložení očkovacieho preukazu môže byť zakázaná ďalšia cesta.

Internet (.ec): www.ecuador.comwww.ecuadorexplorer.com www.galapagos.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (nie), O2 (nie)Zdroj: MZV, Euroinfo, CIA-The World Factbook

Streda, 30. september. 2020. Meniny má Jarolím.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa