Ekvádor

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autobusová doprava: Medzimestské autobusy premávajú v Ekvádore takmer všade. Mnohé mestá majú centrálny autobusový terminál, známy ako terminál terrestre, kde je možné zakúpiť si vstupenky na rôzne autobusové linky. Diaľkové autobusy zvyčajne stoja 1-2 USD/hodina, v závislosti od vzdialenosti a typu služby. Skupiny môžu dokonca získať aj zľavu. Rezervácie alebo nákupy lístkov vopred zvyčajne nie sú potrebné, okrem obdobia, ako sú napríklad sviatky. Existuje aj niekoľko autobusov prvej triedy, nazývaných "Ejecutivo", ktoré stoja o niečo viac, ako bežné autobusy. Vo všeobecnosti sú ale pohodlnejšie a aj bezpečnejšie.

Autom: auto je možné prenajať si vo veľkých mestách, ako sú Quito, Guayaquil a Cuenca. Ekvádorské cesty sú dobre udržiavané vo všetkých mestách, ale zle udržiavané na vidieku. Zákon je v krajine veľmi prísny pokiaľ ide o prekročenie rýchlosti alebo o jazdu bez vodičského oprávnenia (váš preukaz z vašej domovskej krajiny je dostatočný, pokiaľ ste návštevník). V prípade oboch trestných činov vás vezme polícia priamo do väzenia, kde strávite 3 noci. Taxíky sú tiež dostupné. Vo všeobecnosti sú žlté a majú číslo preukazu taxislužby viditeľne zobrazené, zvyčajne vpredu na palubnej doske. Na cene sa dohodnite predtým, ako nastúpite, alebo požiadajte vodiča, aby použil taxameter.

Letecky: Domáce lety do veľkých miest na pevnine stoja 50-100 USD jednosmerne. Domáce letecké spoločnosti v Ekvádore sú Lan Ecuador, Tame, Avianca Ecuador (predtým Aerogal & VIP); a Saereo. Väčšina leteckých spoločností v Ekvádore ponúka vynikajúce služby a k dispozícii má relatívne nové lietadlá.

Vlakom: Po dlhoročnom zanedbávaní sa vláda rozhodla obnoviť železničnú infraštruktúru. K dispozícii sú relatívne cenovo dostupné krátke výlety (cena je často uvádzaná vrátane občerstvenia a sprievodcu) a drahšie "tren crucero", ktoré väčšinu ponúkajú štvordňové výlety.Zdroj: MZV, Euroinfo, CIA-The World Factbook

Štvrtok, 20. január. 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa