Irán

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecká: Všetky medzinárodné lety do Teheránu pristávajú na novom medzinárodnom letisku Imam Khomeini, ktoré sa nachádza 37 km juhozápadne od Teheránu. Pútnické lety do Saudskej Arábie lietajú z letiska Mehrabad. V krajine sa celkovo nachádza 70 menších regionálnych letísk (napríklad v mestách Shiraz, Mashhad a Isfahan), ktoré denne lietajú do mnohých medzinárodných destinácií. Hlavným národným dopravcom je Iran Air, ktorých služby sú pomerne spoľahlivé.

Autom: rozšírená cestná sieť a nízke náklady na palivo urobili z Iránu príťažlivú krajinu na objavovanie pomocou auta. Čerpacie stanice sa nachádzajú na okraji všetkých miest. Nepodceňujte však chaos, ktorý sa v Iráne na cestách objavuje. Pravidlá cestnej premávky, ktoré sú často ignorované uvádzajú, že musíte jazdiť vpravo, pokiaľ predbiehate. Pozor dávajte na veľké kamene uprostred diaľnice. Tie sú tam často umiestnené v snahe aby vám praskli pneumatiky. Potom sa následne objaví okoloidúci, ktorý novú ponúkne za 50 EUR. Ide samozrejme o podvod, ktorý sa vyskytuje väčšinou v noci, ale vďaka policajtom, ktorý na cestách dohliadajú, sa jeho výskyt znižuje.

Autobusová: autobusová sieť je rozsiahla a vďaka nízkym nákladom na palivo je aj veľmi lacná. V skutočnosti je jedinou nevýhodou tejto dopravy rýchlosť - vláda obmedzila najvyššiu povolenú rýchlosť pre autobusy na 80 km/h. Dlhé trasy, ako napríklad cesta zo Shiraz do Mašhadu, môžu tak trvať až 20 hodín. Medzi rôznymi autobusovými spoločnosťami je iba malý rozdiel a väčšina z nich ponúka dve triedy lístkov: „lux“ (2. trieda) a „super“ (1. trieda). Autobusy prvej triedy sú klimatizované a počas cesty budete mať k dispozícii malé občerstvenie. Autobusy začínajú (a zvyčajne aj končia) svoje cesty na rozľahlých autobusových staniciach, nazývaných "terminál", takže by ste nemali mať problém nájsť zastávku. Lístky si môžete zakúpiť na autobusových termináloch alebo v pokladniach už týždeň vopred, ale nemali by ste mať problém ani v prípade, ak si budete chcieť kúpiť lístok iba hodinu pred plánovaným časom odchodu.

Vlaková: cestovanie vlakom cez Irán je vo všeobecnosti pohodlnejšie a rýchlejšie ako autobusy so spomínanou obmedzenou rýchlosťou. Lôžka na spanie v nočných vlakoch sú obzvlášť pohodlné. Železničnú sieť tvoria tri hlavné trasy - prvá sa tiahne na východ a na západ cez sever krajiny spájajúcej turecké a turkménske hranice cez Tabriz, Teherán a Mašhad. Druhá a tretia sa rozprestierajú južne od Teheránu, ale rozdeľujú sa smerom na Qom. Jedna linka sa pripája k Perzskému zálivu cez Ahvaz a Arak, zatiaľ čo druhá prechádza centrom krajiny spájajúcim Kashan, Yazd, Kerman a Bandar Abbas. Priame služby medzi hlavnými linkami sú zriedkavé, ak vôbec nejaké. Napríklad Esfahan a Yazd sú prepojené jedným vlakom, ktorý jazdí iba každý druhý deň.
Štvrtok, 20. január. 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa