Kuba

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Odporúča sa brať so sebou hotovosť v USD alebo EURO. Krajina neakceptuje americké kreditné karty ani cestovné šeky. Od roku 2005 nie je možné platiť za tovary a služby priamo v USD. Turisti sú povinní vymeniť si valuty za tzv. „konvertibilné peso“, použiteľné iba na Kube. Pozor na vysoké hotelové poplatky za telefonické spojenie s Európou. Možnosť ubytovania na Kube je buď v štátnych hoteloch alebo v súkromných penziónoch, ktoré sú lacnejšie. Hotely so 4* a 5* označením majú štandardnú európsku úroveň, najmä v známych turistických centrách. Pri podávaní žiadosti o víza však kubánske veľvyslanectvo môže požadovať, aby sa žiadateľ preukázal aspoň 2-3 dňovou rezerváciou ubytovania v hoteli.

Letecky: Medzinárodné letisko José Martí v Havane je hlavnou vstupnou bránou a je obsluhované hlavnými leteckými spoločnosťami z miest v Kanade, Mexiku a v Európe. Na letisko sú prevádzkované aj regionálne lety z iných karibských ostrovov. Kubánskym národným dopravcom je Cubana de Aviación, ktorý spája ostrov s niekoľkými destináciami z Mexika, Južnej a Strednej Ameriky, Kanady a Európy. K dispozícii sú aj pravidelné letové charterové lety do stredísk ako je napríklad Varadero, ktoré môžu byť niekedy lacnejšie ako tie, ktoré smerujú do Havany. Všetky letiská sú plne klimatizované a pomerne moderné v porovnaní s inými destináciami v Karibiku a poskytujú dobrú zdravotnú starostlivosť v prípade akýchkoľvek problémov. Bežné však je, že niečo z vašej batožiny zmizne - cennosti si preto zabaľte do príručnej batožiny.

Autobusová: existujú dve diaľkové autobusové linky - Viazul, ktorý je všeobecne zameraný na turistov a Astro, ktorý je najmä pre miestnych obyvateľov. Víazul je pre turistov najpohodlnejšou voľbou verejnej dopravy na ostrove. Spoločnosť prevádzkuje moderné, klimatizované, diaľkové autobusy, ktoré sú aj spoľahlivé a presné. Samozrejmosťou sú aj prestávky pozdĺž trasy - najmä v reštauráciách pri ceste alebo v obchodoch s miestnymi suvenírmi alebo potravinami. Rezerváciu lístkov je možné uskutočniť vopred na webových stránkach, ale zvyčajne to nie je nevyhnutné. Rezervácie je možné uskutočniť aj v pokladniach Viazulu - zvyčajne sa nachádza na mieste, alebo blízko miesta, kde má autobus zastávku. Ak je autobus plný, je veľmi pravdepodobné, že vám bude ponúknutá jazda v spoločnom taxi za rovnakú cenu ako stojí cesta autobusom. Cestovný pán Viazulu je taktiež prístupný na ich internetových stránkach.

Autom: Kubánsky systém ciest patrí medzi najrozsiahlejšie v Latinskej Amerike. Najjednoduchším ( ale nie najlacnejším) spôsobom dopravy po ostrove je prenajať si auto. Ale pozor! Pravidlá cestnej premávky sa nedodržiavajú dopravných značiek je málo, ak vôbec existujú, miestni vodiči po zotmení  svetlá na autách nezapínajú. Po cestách i autostrádach sa bežne pohybujú neosvetlené bicykle, motorky, nákladné autá, konské povozy, chodci aj zvieratá. Mnoho Kubáncov stopuje (hacer botella), čo sa považuje sa štandardný spôsob cestovania. Štátne vozidlá (ak majú miesto) musia stopárov vziať. Pri hlavných križovatkách a výjazdoch z miest uvidíte úradníkov v žltom (amarillo) organizujúcich čakajúcich Kubáncov.

Vlaková: Na Kube je k dispozícii iba jeden spoľahlivý vlak: nočný vlak Tren Francés, ktorý premáva medzi Havanou a Santiago de Cuba. K dispozícii sú prvá trieda a špeciálna prvá trieda (lepšia a drahšia). Všetky ostatné vlaky na Kube sú pomerne nespoľahlivé. Zariadenia sú často v zlom stave a bežné sú aj poruchy, vďaka ktorým, keď sa vyskytnú, môžete celý deň alebo noc stráviť čakajúc na náhradný motor.

Bicyklom: Pokojné cesty a nádherné scenérie robia z Kuby ideálnu krajinu pre cykloturistiku. Ak ale necestujete ako člen výletnej cyklistickej skupiny, budete si musieť priniesť svoj vlastný bicykel, pretože na Kube nie sú ľahko dostupné bicykle, ktoré by boli vhodné na trek. Skupiny zájazdov cykloturistiky majú v cene balíku bicykle strednej kvality. Cesty na Kube sú primerane dláždené ale buďte vždy pozorní, pretože hlboké jamy sa miestami objavujú aj napriek tomu. Existuje tiež mnoho ciest, ktoré sa v niektorých častiach menia na štrk, takže môže byť dobrý nápad priniesť si horský bicykel alebo bicykel s primerane silnými kolesami. Dbajte aj na to, aby ste mali po ruke všetky náhradné diely, ktoré by ste na ceste mohli potrebovať, pretože na Kube nebudú k dispozícii.
Sobota, 24. október. 2020. Meniny má Kvetoslava.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa