Monako

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autom: Monako je ľahko prístupné z hraníc s Francúzskom a Talianskom. Na výber je viacero diaľnic, avšak najčastejšie sa používa A8, ktorá vedie západne od Monte Carla do Nice a Marseille a na východ smerom k talianskej hranici. Medzi mestom Nice a Monakom sú ďalšie tri cesty, ktorých scenéria vás nadche - Basse Corniche, Moyenne Corniche a Col d'Eze. Najvyššia povolená rýchlosť je 50 km/h v obci a 90 km/h na cestách. Využiť môžete aj taxík, kedy vás napríklad výlet do Nice vyjde približne 90 EUR.

Letecká doprava: Monako nemá dopravné letisko. Ak chcete prísť štýlovo, využite niektorú z dvoch helikoptérových spoločností, ktoré zaisťujú spojenie medzi heliportmi v Monaku a Nice. Letisko v Nice slúži Monaku ako dopravné letisko s prepojením do všetkých významných európskych a svetových miest.

Vlakom: Zo železničnej stanice  v La Condamine pravidelne jazdia vlaky do Nice. Cesta trvá okolo 20 minút.

Autobusová doprava: Turistické autobusy majú vstup do hlavného mesta zakázaný. Autobusy do Monaka premávajú zo susedných francúzskych miest. Mestská autobusová doprava v Monaku má šesť liniek, ktoré vás odvezú na všetky atraktívne miesta. Linka č. 100 premáva každých 15 minút od centrálnej autobusovej stanice (Gare Routière) v Nice a stojí iba 1,50 EUR. Rýchla kyvadlová doprava – linka č. 110, spája letisko Nice Côte d'Azur a Menton. Po 21:00 už autobusy nejazdia.

Loďou: V Monaku sa nachádzajú dva prístavy, v ktorých kotvia lode medzinárodných liniek a súkromné luxusné jachty. Prístav Hercule je mimoriadne krásny a ponúka možnosti kotvenia a ukotvenia až pre 500 plavidiel, z ktorých niektoré sú mimoriadne veľké a elegantné lode. Do prístavu Fontvieille sa zmestí 60 plavidiel s dĺžkou 30 metrov. Oba prístavy sú veľké a dobre vybavené.
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa