Tunisko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V 12. stor. pred n. l. sa na území dnešného Tuniska usadili Féničania, v 6. a 5. stor. pred n. l. silný mestský štát Kartágo dominoval v oblasti západného Stredomoria. Výsledkom troch púnskych vojen medzi Kartágom a Rímom bolo úplné zničenie Kartága v r. 146 pred n. l. Okrem krátkeho obdobia pod nadvládou Vandalov (r.439 – 533 n. l.) bolo územie súčasťou Rímskej ríše, neskôr byzantskej až do dobytia Arabmi (648 až 669), od 7. stor. islamizácia. Od r. 1570 až do 19. storočia krajina pripojená k Osmanskej ríši. Francúzsko okupovalo krajinu od r. 1881. Postupne rástlo hnutie národného odporu voči kolonizátorom, čo vyústilo v r. 1956 do uznania suverenity a nezávislosti Tuniska zo strany Francúzska. Konštitučné zhromaždenie 25. 7. 1957 zvrhlo monarchiu a vyhlásilo republiku na čele s prezidentom Habibom Bourguibom. Počas jeho vlády Tunisko udržiavalo prozápadnú politiku a odmietlo v r. 1967 prerušiť styky s USA počas arabsko-izraelskej vojny. V r. 1987 počas nekrvavého prevratu odstránil stárnuceho H. Bourguibu autokratický generál Zín al-Ábidín Ben Alí, ktorý sa dostal k moci.

V roku 2014 prebehli v Tunisku prvé slobodné voľby a Beji Caid Essebsi sa stal 1. demokraticky zvoleným prezidentom. Tunisko sa od revolúcie v roku 2011 demokratizuje, zmeny sa však nepremietajú na regionálnej úrovni a potrebná industrializácia krajiny je pomalá, čo vedie k zaostávaniu regiónov a rastu napätia medzi centrom a regiónmi. Tunisko je prvou krajinou arabského sveta, kde žijú spoločne modernisti, laici a islamisti. Konštruktívna a demokraticky prebiehajúca premena krajiny, ktorá nasledovala po Jasmínovej revolúcii (2011) a Arabskej jari, bola ocenená medzinárodným spoločenstvom udelením Nobelovej ceny mieru 2014. Rok 2019 je supervolebným rokom s parlamentnými (október) a prezidentskými voľbami (november). Súčasný prezident už oznámil, že sa nebude o úrad uchádzať.

Bezpečnost. riziká: V súvislosti so situáciou na Blízkom Východe a udalosťami po atentáte v Djerbe je potrebné zvýšiť opatrnosť predovšetkým na verejných miestach, ktoré sú vyhľadávané a navštevované turistami. Aj keď Tunisko patrí dlhodobo k bezpečným destináciám, upozorňujeme na potenciálne riziko výskytu útokov proti zahraničným návštevníkom zo strany islamských militantov. Podobne ako v iných krajinách aj v Tunisku existuje bežná kriminalita preto pripomíname potrebu dodržiavať bežné preventívne opatrenia. Najmä v oblastiach s malým počtom výskytu cudzincov odporúčame vyvarovať sa prejavov, konaní a oblečenia, ktoré by mohli v konzervatívnom a islamskom prostredí provokovať.

Zdravotníctvo: Do Tuniska sa nevyžaduje žiadne očkovanie. Zdravotníctvo je na podstatne vyššej úrovni ako v krajinách regiónu, resp. v Afrike, s postačujúcou sieťou, hlavne v mestských oblastiach a v miestach koncentrácie zahraničných turistov. Napriek tomu odporúčame mať primeranú zásobu liekov so sebou ešte pred príchodom do krajiny. Pre individuálne cestujúce osoby a pre turistov jednoznačne odporúčame komerčné cestovné zdravotné poistenie. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Nezabudnite si pribaliť dobre vybavenú cestovnú lekárničku s bežnými liekmi.

Internet (.tn): www.tourismtunisia.com/www.discovertunisia.com/en/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Ak sa vyberiete k Aliho jaskyni, Ali vám bude tvrdiť že jaskyňa pochádza z rímskych čias. Ukáže vám ako sa robí tradičná keramika, vlezie do veľkej amfory a predvedie ako sa skrýval Alí Baba.
Pondelok, 18. november. 2019. Meniny má Eugen.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa