Turecko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autom: zo strednej Európy nie je príliš ťažké dostať sa autom do Turecka. Potrebovať ale budete medzinárodnú poistnú kartu (zelenú kartu). Dajte pozor na to, aby ste v nej nemali vynechanú značku "TR", pretože inak by vaše poistenie neplatilo aj pre ázijskú časť Turecka. V takom prípade si budete musieť dokúpiť poistenie vozidla samostatne. Počas jazdy je zakázané používať mobilný telefón a maximálne povolené množstvo alkoholu v krvi je 0,05%. Povinné je aj používanie bezpečnostných pásov všetkými pasažiermi. Turecké smerové tabule sú takmer totožné s tabuľami používanými v Európe a rozdiely sú často zanedbateľné - názvy miest napísané na zelenom pozadí vedú na diaľnice, na hnedom pozadí vedie cesta ku historickému miestu, starobylému mestu alebo miestu turistického záujmu. Najvyššia povolená rýchlosť je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obce a 130 km/h na diaľniciach.

Autobusom: na cesty po vnútrozemí sa odporúča autobus, ktorý využíva 95 % cestujúcich v pozemnej hromadnej doprave. Sieť spojov, na ktorých jazdia desiatky štátnych i súkromných spoločností je veľmi hustá, spoľahlivá a pomerne lacná. Jednotliví dopravcovia sa odlišujú cenami, treba porovnávať. Diaľkové autobusy sú zväčša pohodlné a klimatizované, na veľmi dlhých tratiach býva niekedy v cene aj občerstvenie. Alternatívou k autobusom na kratšie vzdialenosti sú tzv. dolmusy, minibusy či spoločné taxíky najviac pre 15 cestujúcich, ktoré jazdia zväčša po stanovených trasách a zastavujú na požiadanie cestujúceho.

Vlakom: železničná sieť nie je v Turecku veľmi hustá (8,6 tis. km tratí) a jazdí málo vlakov, ktoré sú zvyčajne pomalšie než autobus. V hornatej strednej a východnej časti krajiny poskytujú železnice nádhernú vyhliadkovú jazdu cez množstvo tunelov a mostov. Stanice sú čisté, priestranné a mladí európski turisti v čakárňach bežne pohodlne a bezpečne prespávajú. V krajine platí aj preukaz Interrail a na študentský preukaz ISIC je zľava. Zo západnej Európy sa dá do Turecka dostať vlakom napríklad po trase cez Budapešť a potom buď z Bukurešti, alebo zo Sofie do Istanbulu. Spiatočný vlak odchádza zo Sofie okolo 21:00 v noci a prechádza cez Plovdiv, Kapikule na hranici, Edirne a končí v Halkali o 07:40. Spojovací autobus vás potom odvezie do centra Istanbulu.

Letecky: Hlavným letiskom je Istanbul, má spojenie s celou Európou, krajinami bývalého ZSSR, blízkovýchodnými, ázijskými i severoafrickými štátmi. Vnútroštátne linky lietajú do 15 tureckých miest.  Frekventované letisko s vnútroštátnymi i medzinárodnými letmi je aj Ankara. Pre charterovú dopravu turistov sú významné letiská Antalya, Dalaman a Bodrum. Hlavnou tureckou leteckou spoločnosťou sú Turkish Airlines.

Lodná doprava: Do Istanbulu premávajú trajekty niekoľkokrát týždenne po celý rok, napríklad z Chornomorske - hlavného prístavu v Odessa na Ukrajine. Výletné lode sa zvyčajne plavia na európsku stranu Istanbulu, v okolí Karaköy/Galataport, ktoré sa nachádza v blízkosti historického centra. Blízko tureckého pobrežia sa nachádza aj niekoľko gréckych ostrovov, ktoré sú prepojené trajektovými linkami a tiež trajektami, ktoré mieria na západ a nakoniec priplávajú do prístavu v Aténach. Niektoré ďalšie trasy, z toho niektoré sezónne, sú Bodrum-Kos, Cesme-Chios, Datca-Rhodos a Symi, Kusadasi-Samos a Marmaris-Rhodos. K dispozícii sú aj trajektové spojenia z Kyrenia v severnom Cypre do Taşucu, Mersin a Alanye.

Bicyklom: cyklistika na dlhé vzdialenosti nie je v Turecku veľmi ľahká, hlavne z dvoch dôvodov - väčšina terénu krajiny je kopcovitá a cyklistické cesty prakticky neexistujú, najmä pozdĺž medzimestských trás. Väčšina pobrežných miest má v súčasnosti cyklistické trasy rôznych tvarov a dĺžok pozdĺž pobrežia (väčšinou však určené na oddychovú jazdu). Ak sa predsa len rozhodnete pre cyklistiku, držte sa čo najviac na pravej strane ciest a vyhnite sa jazde na bicykli mimo mestá alebo osvetlené cesty.
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa