Posvätné mesto Teotihuacán - nekonečná studnica záhad a tajomstiev

2018-03-09 00:00:01 |   |    | 

V Mexiku sa najviac turistov zaujíma o typické prímorské letoviská, ktoré ponúkajú exotické pláže a kvalitné hotelové služby. Hneď po nich však upriamujú pozornosť na dávne dejiny tejto krajiny. V Mexiku sa podarilo uchovať niekoľko zaujímavých historických stavieb, najviac medzi nimi vyniká posvätné mesto Teotihuacán s jeho tajomnými pyramídami. 

Miesto, kde žili bohovia

Výhodou Teotihuacánu je, že sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Mexico City. Vďaka tomu tam každý rok putujú tisíce turistov, ktorí si na vlastné oči prídu pozrieť toto mýtické miesto. Jeho názov znamená v preklade „miesto zrodenia bohov“ alebo „miesto bohov“. Pri jeho výbere sa údajne riadili legendami, ktoré sa spájajú s touto lokalitou. Podľa nich mali práve na tomto mieste žiť bohovia, ktorí odtiaľto postupne vytvorili celý svet.

 

Kto patril do tejto tajomnej generácie?

O tajomnej generácii predošlých obyvateľov tohto mesta sa dodnes vedú vzrušujúce polemiky. Ako prví túto oblasť objavili Aztékovia. Na ich prekvapenie sa dostali do kompletne opusteného mesta, ktoré vydávalo len málo svedectiev o tom, kto tam mohol kedysi žiť. Nepodarilo sa uchovať ani nejaké záznamy o predošlých dejinách a taktiež ani informácie o reči alebo písme bývalých obyvateľov mesta. Jediná pamiatka na túto civilizáciu zostala vďaka hieroglyfom a nástenným maľbám, ktoré zachytávajú niektoré fragmenty z ich života, tie však nie sú jasne čitateľné.

Tunajšie stavby mali výborné základy, takže môžeme aspoň predpokladať, že títo obyvatelia boli veľmi šikovnými remeselníkmi. Napriek mnohým tajomstvám však archeológovia dokázali určiť aspoň jednu vec. Obyvatelia museli opustiť Teotihuácan náhle. Nie je jasné, či ich niečo vystrašilo, alebo prišla nejaká prírodná katastrofa, kvôli ktorej hľadali nový domov. Práve kvôli tomu sa ďalšie generácie Aztékov domnievali, že tam v minulosti žili bohovia, ktorí sa potom presídlili niekam inde.

 

Pyramídy Slnka a Mesiaca

Mesto sa už dnes nepodarilo uchovať v pôvodnom stave. Mnoho obydlí bolo zničených, ale dochovala sa aspoň centrálna časť okolo od dvoch hlavných pyramíd. Tie boli zasvätené slnku a mesiacu. I keď sa v ich tesnej blízkosti nachádzajú aj iné chrámy, práve tam sa konala väčšina obiet a rituálov. Trasu medzi týmto pyramídami nazvali Cestou mŕtvych.

V jej okolí potom vytvorili ďalšie dôležité stavby ako trhovisko a obydlia elity tohto národa. Nižšie vrstvy obyvateľov bývali čím ďalej od centra. V tejto oblasti sa veľmi dobre darilo aj poľnohospodárom. Pestovali tam napríklad kukuricu, avokádo, paradajky, čili papričku a fazule. Obyvatelia tiež patrili k vynikajúcim obchodníkom.

 

Stotisíc obyvateľov

Podľa archeológov bol Teotihuácan najväčším mestom na tomto kontinente. Vďaka významným stavbám mohlo pokojne konkurovať vyspelej egyptskej civilizácii. V čase najväčšieho rozmachu mohlo mať podľa odhadov stotisíc a podľa niektorých smelých tvrdení až dvestotisíc obyvateľov. Počas tejto éry tu vzniklo najsilnejšie náboženské miesto v tejto časti sveta. Jeho dejiny môžu siahať do 1. storočia pred našim letopočtom. Vtedy tam vznikla malá osada, ktorá sa začala postupne rozrastať. Podľa historikov malo toto miesto ponúkať veľkú zmes kultúr, medzi ktorými sme mohli nájsť aj obyvateľov s mayskými koreňmi. Do Teotihuácanu prišli zrejme kvôli aktívnym sopkám, ktoré ich obrali o pôvodné domovy.

 

Zručnosť verzus krutosť

Vďaka zachovalým stavbám môžeme hovoriť o veľmi vyspelom národe. Výstavba pyramíd nebola jednoduchá a vyžadovala si dôkladné plánovanie a veľké zručnosti architektov, ale aj staviteľov. Lenže tento intelekt bol miestami v tieni ich náboženských zvykov. V jednotlivých chrámoch sa podarilo nájsť nielen pozostatky zvierat, ale aj ľudí, ktorých obetovali bohom. Robili to však mimoriadne krutým spôsobom. Niektorým obetiam totiž oddelili hlavu od tela a tak ich pochovali do zeme.

 

Vzbura proti elite

Napriek tomu, že sa vedci už dlhé roky venujú skúmaniu tejto kultúry, stále im neodhalila mnohé tajomstvá. Najväčšia dilema sa spája so zánikom tunajšej civilizácie. Ako jednu z teórií ponúkajú archeológovia a antropológovia alternatívu, že išlo o pomstu a vzburu zo strany nižšie postavených obyvateľov. Podľa tejto teórie sa im podarilo zosadiť vládu a kvôli tomu neskôr opustili tieto obydlia oni, ale aj ich poddaní. Len čas a ďalšie výskumy ukážu, či sa táto domnienka zakladá na pravde, alebo toto mesto zaniklo z iných závažnejších dôvodov.

 

Autor: David

Foto: SITA / AP

 

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
4.7/5 (3 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Utorok, 18. jún. 2024. Meniny má Vratislav.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa