Fascinujúca hra prírody: Fínsku pláž pokryli tisícky ľadových gulí

11.11.2019 |   |    | 

Pláž na fínskom ostrove Hailuoto pokryli tisícky ľadových gulí. Takzvané "ľadové vajcia" sú podľa odborníkov výsledkom zriedkavého fenoménu počasia, keď malé kúsky ľadu prevaľujú voda a vietor. 

Na nezvyčajný jav na ostrove v Botnickom zálive medzi Fínskom a Švédskom okrem iných narazil amatérsky fotograf Risto Mattila z neďalekého mesta Oulu. "Bol som so ženou na pláži Marjaniemi. Bolo slnečno, zhruba mínus jeden stupeň Celzia a bol celkom veterný deň. Tam sme našli tento úžasný fenomén. Po pláži pri hladine vody boli snehové a ľadové vajcia," povedal pre britskú BBC s tým, že dosiaľ ešte nič také nevidel. Ľadové gule podľa neho pokrývali zhruba 30 metrov pláže. Najmenšie boli veľké ako vajíčka, najväčšie zase ako futbalové lopty.

 

 

Podľa odborníka BBC na počasie Georgea Goodfellowa na vznik takýchto gulí musí byť chladno a veterno. "Vytvárajú sa z kúskov väčšieho ľadového príkrovu, ktorými pohadzujú vlny a zaguľacujú ich. Môžu narásť, keď na ich povrchu zamrzne morská voda, čo tiež pomáha k tomu, aby boli hladšie. Výsledkom je guľa hladkého ľadu, ktorá sa potom môže usadiť na pláži. Buď ju tam odfúkne, alebo tam zostane, keď ustúpi príliv," vysvetlil Goodfellow.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Risto Mattila (@rismatti),

 

Podobné javy pritom zaznamenali už napríklad v Rusku či na Michiganskom jazere pri americkom Chicagu. Veľké snehové a ľadové gule sa napríklad objavili v roku 2016 na pobreží pri sibírskom meste Nyda. Gule pokrývali 18 kilometrov pobrežia. Najmenšie boli veľké ako tenisové loptičky a najväčšie mali priemer až takmer jeden meter.

 

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 17. január. 2022. Meniny má Nataša.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa