Lomnický štít a Hrebienok sú opäť krajšie: Zdobí ich vyše 30 ľadových sôch

15.01.2018 |   |    | 

Uplynulý víkend sa na vo Vysokých Tatrách konal trojdňový festival Tatry Ice Master, na ktorom sa zúčastnili tímy z desiatich krajín sveta. Umelci v rámci troch tém vytvorili nádherné ľadové sochy, ktoré zdobia naše veľhory aj naďalej. Väčšinu z nich môžete vidieť na Hrebienku, jedno unikátne dielo sa však nachádza aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku. 

Víťaznú ľadovú sochu na tému Svetová fauna a flóra na šiestom ročníku medzinárodných majstrovstiev v stavaní ľadových sôch na Hrebienku Tatry Ice Master 2018 vytesal tím z Ruska. Na druhom mieste sa umiestnili ľadoví sochári z Českej republiky. Tretia priečka patrí tímu z Poľska. Rozhodla o tom trojčlenná medzinárodná porota, ktorá hodnotila nielen to, ako ľadové sochy vyzerajú, ale aj či sú správne spevnené spoje. Záverečný deň sochári vytesali do ľadových panelov nádherné rastliny, kvety a zvieratá. TASR informovala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová.

Trojdňové podujatie sa konalo v dňoch 12.–14. januára na vysokotatranskom Hrebienku. Ľadoví sochári z desiatich krajín vdýchli život päťdesiatim tonám ľadu a premenili ho na unikátne diela. Počas troch dní vzniklo približne 30 ľadových sôch.

V prvý deň - piatok bola voľná téma, sochári pracovali na rôznych motívoch podľa vlastnej fantázie. Littvová uviedla, že výsledný efekt bol aj pre organizátorov obrovským prekvapením. Turisti rozhodli, že cenu sympatií dostal holandský tím, ktorý vytvoril mýtický výjav boja dobra so zlom. V prvý deň prišla zaspievať na Hrebienok Jana Kirschner.

Sobota bola už súťažným dňom, sochári sa museli pridržiavať predpísanej témy Krajina, odkiaľ pochádzam. Tretie miesto získal tím z Poľska, na druhom mieste skončili Slováci a najviac zaujal ľadový monument, ktorý vytvorila skupina sochárov z Walesu. Atmosféru doplnilo vystúpenie King Shaolin a ľadovo-ohňová show, ktorú mohli zažiť aj návštevníci v nedeľu za zvukov rockovej hudby.

"Počasie nás nesklamalo. Prvé dva dni boli síce pod mrakom, ale vietor bol príjemný, v noci sa ochladilo. Nedeľa bola nádherná, Tatry boli zaliate slnkom. Tento deň bol dôstojným rozlúčením sa so šiestym ročníkom Tatry Ice Master. Bolo tu množstvo turistov, ktorí prišli účelovo sem, alebo toto miesto iba obchádzali a smerovali na nejaké blízke túry," uviedla Littvová. Počas troch dní sem prišlo niekoľko tisíc návštevníkov.

Impozantné diela ostávajú na Hrebienku. Približne jednu tretinu sôch bude chrániť klimatizovaná kupola Tatranskej galérie ľadových majstrov a tak ich návštevníci budú môcť vidieť dlhšie. Životnosť ostatných, ktoré ostávajú vonku, bude závisieť od počasia.

Pri príležitosti súťažného festivalu Tatry Ice Master vo štvrtok vytvorili ľadovú sochu aj na Lomnickom štíte. "Pracovali na nej dvaja Američania a má tvar akejsi slzy zahnutej doprava, vo vnútri je diera a v nej sú vytesané ornamenty. Nikto dopredu nevedel, čo vlastne vytvoria, bol to ich nápad," priblížila Littvová. Na sochu potrebovali jeden veľký ľadový blok a približne hodinu a pol práce. Dielo je vysoké asi jeden a pol metra a široké cca 70 centimetrov a má byť akousi pozvánkou na uvedený ľadový festival. "Je to úplne prvýkrát, čo sa ľadová socha vytvárala na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku, na Lomnickom štíte v nadmorskej výške 2634 metrov," upozornila Littvová s tým, že z akcie chcú do budúcna urobiť tradíciu.

Viac fotografií nájdete v GALÉRII.
 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: SITA/Radoslav Maťaš, TASR - František István
Zdroj: TASR, ako

Hodnotenie článku:
4.5/5 (8 hlasov)

Pondelok, 28. september. 2020. Meniny má Václav.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa