Slávneho surfistu napadol žralok, teraz sa venuje ich záchrane

12.06.2021 |   |    | 

Bežná situácia, plávate v mori a zrazu vás napadne žralok. Šok, panika a podľa stavu, v akom sa zo šlamastiky dostanete, posttraumatický stav. Každý bežný smrteľník by sa po napadnutí žralokom obrátil tomuto živočíchovi chrbtom. 

Opačnú stratégiu zvolil Mick Fanning, trojnásobný majster sveta, víťaz 22 pretekov svetového pohára v surfovaní, ktorého pri finálnej jazde na pretekoch v Jeffreys Bay 2015 napadol žralok. Iba jeho duchaprítomnosť, keď kopol predátora a snažil sa dostať surfovú dosku medzi seba a žraloka, mu zachránila život.

Nikto by sa nemohol diviť, keby z Mickovej strany na adresu žraloka plynuli slová vášne a opovrhnutia, ale toto nie je rovnaká situácia, ako keď si odriete koleno na bicykli. Sám Mick celý stret so žralokom hodnotil slovami: „Chystal som sa pádlovať z vlny dole a v okamihu, keď som šiel na to, otočím sa a počujem šplechnutie. Cítil som, ako ma nejaká plutva zasiahla priamo do hlavy. Bol to chvost žraloka. Na chvíľu som skamenel a potom začal plávať čo najrýchlejšie preč.“ Video a popis z tejto situácie obletel svet a stal sa hlavnou správou mnohých médií.

Za pomoci organizátorov aj samotných pretekárov vyviazol Mick z tejto dramatickej situácie bez zranení, len s psychickou ujmou. Na dva roky prerušil svoju profesionálnu kariéru, aby sa vrátil a pokúsil sa bojovať opäť o najvyššie méty. Aj keď v roku 2018 ukončil Mick svoju profesionálnu činnosť, celú dobu mu táto udalosť nedala spávať. Sám priznáva, že o zmienenej situácii premýšľal a aj keď pred verejnosťou mal statočný výraz v tvári, v podvedomí cítil neustály strach.

Od bežného „prečo práve ja“ sa Mick zaoberal myšlienkou, prečo žralok útočil. A snažil sa pochopiť jeho dôvody. Faktom je, že v dôsledku globalizácie sa čoraz viac zmenšujú hranice medzi prirodzenou lokalitou žralokov a ľudí, nedostatok potravy v dôsledku rybolovu núti žralokov nachádzať nové loviská a tie sú bohužiaľ na úkor zasa nás, ľudí.

Navyše predátory, aj keď nie sú primárne ľudskými zabijakmi, uplatňujú svoj inštinkt v momente, kedy k nemu dostanú podnet. Rovnako ako keď sa pokúšate vziať psovi jeho jedlo, zaútočí aj žralok v dôsledku vášho chovania. Čvachtanie, hádzanie sa do vĺn, zvuky, krik a samotná ľudská prítomnosť je pre nich impulzom.

Tu prichádza na rad aj zmena chovania samotného Micka Fanninga, ktorý si kladie základnú otázku: prečo? Podľa profesora Colina Simpendorfera je zrejmé, že žraloky sú ľuďmi extrémne ohrozené. Kvôli záujmu o ich plutvy a aj nadmernému rybolovu prichádzame ročne o 50 až 100 miliónov žralokov! Zničujúci je nielen tento fakt, ale aj mnoho ďalších vecí, ktoré v rámci ekosystému svojimi aktivitami ľudstvo narušuje.

Aj to je dôvod, prečo sa Mick rozhodol situáciou zaoberať a riešiť. Potlačil svoj vlastný strach, vrhol sa do vĺn, tentokrát plávajúc v ochrannej železnej klietke a rozhodol sa žralokom pomôcť. Osobná prítomnosť Micka Fanninga sľubuje, že sa nebude jednať o odvetu, ale o pochopenie, prečo a ako žraloky útočia. A ako môžeme skĺbiť naše spoločné súžitie.

Celému snaženiu pomohol aj priateľský vzťah medzi Mickom a režisérom Taylorom Steelom. Spolu pred rokmi pripravovali dokument o surfovaní. Myšlienka spojiť osobnú skúsenosť s vedeckým názorom tak prináša pozoruhodný dvojdielny dokument Zachráňte žraloky, ktorý si môžu diváci pozrieť na Viasat Naturesobotu 12.6. o 14:40 oba diely za sebou alebo v stredu 16.6. a 23.6. o 20:05.

 

Zdielať článok na Facebooku
Foto a
Video: Viasa Nature
Zdroj: Viasa Nature

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 2. december. 2021. Meniny má Bibiana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa