Na Slovensku žije jedovatý had: Tieto informácie vám môžu zachrániť život

2023-08-24 12:30:00 |   |    | 

Vretenica severná je jediným jedovatým hadom na Slovensku. Je zároveň zákonom chránená. Najčastejšie si možno vretenicu pomýliť s užovkou hladkou. Pre TASR to uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody SR Ivana Havranová. 

"Najspoľahlivejším určovacím znakom je tvar zrenice. Všetky naše užovky majú zrenicu okrúhlu, naopak vretenice ju majú zvislú," poznamenala Havranová. Telo vreteníc je pomerne krátke a zavalité. Je pre ne charakteristický kľukatý vzor na chrbte. Sfarbenie je podľa zoologičky veľmi premenlivé.

V prípade stretnutia s hadom ho treba nechať voľne odplaziť preč, alebo sa mu snažiť vyhnúť. Hady útočia, len keď sa cítia v ohrození, bránia sa, povedala Havranová.

"Nikdy nevieme, ako pri uhryznutí hadom ľudské telo zareaguje a je preto vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Pri nejedovatom hadovi môže dôjsť k infekcii rany," podotkla zoologička. Odporúča zapamätať si čas uhryznutia, prípadne identifikovať druh hada.

Postihnutého človeka treba upokojiť a zabezpečiť, aby sa čo najmenej hýbal. "Na končatinu môžeme dať dlahu, prípadne končatinu podložiť, aby sa znížil prípadný opuch a bolestivosť," priblížila. Havranová dodala, že staré spôsoby ako škrtidlo a rozrezanie či vysatie rany ústami sa v súčasnosti neodporúča.

Na Slovensku je päť druhov hadov, všetky sú zákonom chránené. Je to užovka hladká, užovka stromová, užovka obojková/užovka obyčajná, užovka fŕkaná, vretenica severná/vretenica obyčajná.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa