V Peru objavili nový druh hada, dostal meno po slávnom hercovi

2023-08-20 08:00:00 |   |    | 

Novoobjavený druh hada v Peru pomenovali Tachymenoides harrisonfordi podľa amerického herca Harrisona Forda. Cieľom bolo prejaviť úctu úsiliu herca v oblasti ochrany životného prostredia. TASR správu prevzala v stredu z webovej stránky stanice BBC. 

Ford je členom predstavenstva neziskovej organizácie Conservation International (CI). Rozhodnutie pomenovať po ňom tohto plaza označil za pokoru. Po tomto hercovi už pomenovali druh mravca i pavúka, pripomína BBC.

Ford vo viacerých filmoch stvárnil postavu archeológa Indianu Jonesa, ktorý má strach z hadov, pripomína BBC. Samotný herec však opakovane uviedol, že má hady rád a priateľský vzťah si rýchlo vybudoval aj s hadom, ktorý bol po ňom pomenovaný.

Tachymenoides harrisonfordi v dospelosti dosahuje dĺžku približne 40 centimetrov. Pre človeka nie je nebezpečný. Tento druh objavili v národnom parku Otishi National Park v Peru. Išlo o spoluprácu amerických a peruánskych vedcov.

"Opis nového druhu a jeho zverejnenie pod novým menom je pre biológa jednou z najdôležitejších činností počas krízy biodiverzity," uviedol vedúci skupiny vedcov Edgar Lehr. Vyjadril presvedčenie, že tento objav zvýši pozornosť v spojitosti s krízou vyhynutia, ktoré hrozí mnohým živočíšnym druhom na svete. Obzvlášť ohrozené sú plazy, viac než jednej pätine ktorých v súčasnosti hrozí vyhynutie, píše BBC s odvolaním sa na štúdiu CI.

CI bola založená v roku 1987 a jej cieľom je udržanie druhovej rozmanitosti (biodiverzity) vo svete, uvádza táto organizácia na svojej webovej stránke.

 

“Snakes. Why’d it have to be snakes?” 🐍 After Robert Harrington Professor of Biology Edgar Lehr discovered a new snake...

Posted by Illinois Wesleyan University on Tuesday, August 15, 2023

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Streda, 27. september. 2023. Meniny má Cyprián, Damián.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa