Budúcnosť je tu: V prvej krajine začnú jazdiť autonómne taxíky bez vodiča

29.11.2021 |   |    | 

Čínsky technologický koncern Baidu a startup Pony.ai získali minulý týždeň povolenie na spustenie robotickej taxislužby. 

Baidu a Pony.ai môžu v Pekingu v presne vymedzenej oblasti s veľkosťou 60 štvorcových kilometrov začať prevádzkovať autonómne taxíky, to znamená taxíky bez vodiča.

Podľa skupiny Baidu to bude prvá komerčná prevádzka jej služby Apollo Go na otvorených cestách. Zákazníci si budú môcť najať jedno zo 67 vozidiel, ktoré budú denne k dispozícii, na viac než 600 nástupných a výstupných miestach v komerčných aj rezidenčných oblastiach. Cena bude približne na úrovni prémiových taxislužieb v Číne, uviedol hovorca Baidu.

Firma Pony.ai, do ktorej investovala Toyota Motor, tiež potvrdila, že Peking schválil prevádzku jej služby Xiaoma Zhixing.

Automobilky a technologické firmy investujú miliardy dolárov do autonómneho riadenia, ktoré je považované za budúcnosť dopravy.

Baidu v máji spustilo svoju robotickú taxislužbu v pekinskom priemyselnom parku Shougang Park na podstatne menšej ploche 2,7 štvorcového kilometra. Koncern plánuje, že do roku 2025 bude prevádzkovať svoju službu Apollo Go v 60 mestách a do roku 2030 v 100 mestách.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Pony.ai
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 25. január. 2022. Meniny má Gejza.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa