Streda25. jún 2025, meniny má Olívia, Tadeáš, zajtra Adriána

Vedci prekvapujú: Už prví ľudia v Európe lovili lukom a šípmi

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Profimedia)

Jaskyňa Mandrin v južnom Francúzsku poskytla dôkazy, že prví ľudia používali luky a šípy v Európe už v období asi pred 54.000 rokmi. To je oveľa skôr, ako bolo doteraz známe. TASR informuje podľa správ agentúry AFP a vedeckého časopisu Nature.

 

Doteraz najstarším dôkazom o lukostreľbe boli šípy v nemeckom Stellmoore spred 10.000 až 12.000 rokov. Výskum publikovaný nedávno v časopise Science Advances posúva prvú známu lukostreľbu v Európe omnoho ďalej do minulosti.

Najnovší objav pochádza z jaskyne Mandrin v údolí rieky Rhôna v južnom Francúzsku. Archeológovia ju skúmajú od roku 1990, pričom nálezy sa podľa jednotlivých vrstiev datujú do minulosti až 80.000 rokov.

Vedci prekvapujú: Už prví
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP)

Vo "vrstve E" datovanej do obdobia asi pred 54.000 rokmi sa už našli dôkazy o striedaní prítomnosti neandertálcov a príslušníkov rodu Homo sapiens. Výskumníci tiež zistili, že nájdené pazúriky sú opracované precíznejšie ako tie vo vrstvách nad a pod ňou. Niektoré ich poškodenia mohli vzniknúť iba nárazom pri vysokej rýchlosti.

To bolo kľúčom pre hypotézu o používaní lukov a šípov, pretože drevo, koža, živice a šľachy sa na miestach nálezov zachovali iba zriedkavo. Časť hrotov bola menšia ako jednocentová minca. Vedci ich napodobeniny použili ako hroty šípov pri streľbe s replikou luku na mŕtve kozy.

"Nemohli sme ich hádzať iným spôsobom ako lukom, pretože boli príliš malé a príliš ľahké na to, aby efektívne fungovali," povedala Laure Metzová z Univerzity Aix Marseille. Spolu s kultúrnym antropológom Ludovicom Slimakom z univerzity v Toulouse je spoluautorkou štúdie v Science Advances. "Jediný spôsob, ako to fungovalo, bol luk," dodala.

Vedci prekvapujú: Už prví
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Profimedia)

"Zlomeniny na mnohých (pazúrikoch), ale nie na všetkých, boli zlomeniny po náraze. A boli práve na ich špičke," povedala Metzová. Nájdené nálezy tiež naznačujú, že neandertálci a Homo sapiens sa v jaskyni pravdepodobne v určitom čase stretli.

"Technológie používané týmito dvoma populáciami boli hlboko odlišné, čo ilustruje pozoruhodnú výhodu pre moderné populácie (Homo sapiens) počas ich expanzie na európsky kontinent," uviedli vedci.

 

Viac o téme: Archeológia
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu