Výletná loď s 3000 ľuďmi nemôže zakotviť: Na palube je vraj cholera

2024-02-26 10:24:00 |   |    | 

Kvôli podozreniu, že u časti pasažierov prepukla cholera, nechcú úrady na Mauríciu nechať zakotviť výletnú loď Norwegian Dawn s viac ako 3000 ľuďmi na palube. Už predtým ju odmietol aj ostrov Réunion. Informuje o tom agentúra DPA, podľa ktorej sa teraz čaká na výsledky zdravotných testov. 

Úrady malej ostrovnej krajiny v Indickom oceáne uviedli, že najmenej 14 cestujúcich a jeden člen posádky trpia hnačkami a zvracaním, ktoré sú typickými príznakmi cholery. Títo ľudia sú teraz izolovaní na izbách a musia čakať na výsledky testov, ktoré by mali byť známe v utorok.

Spolu s nimi na mori musí trpezlivosť prejaviť zhruba 1000 členov posádky a 2200 pasažierov, z ktorých sa v nedeľu veľká časť mala vydať domov. Na palube lode ich na Mauríciu malo vystriedať vyše 2200 nových cestujúcich.

Americká firma Norwegian Cruise Line, ktorá loď prevádzkuje, uviedla, že sa u malého počtu pasažierov počas dvanásťdňovej plavby z Južnej Afriky objavili mierne symptómy žalúdočných ťažkostí. Vylodenie je podľa nej zatiaľ odložené na utorok. Na palube sa sprísnili hygienické opatrenia.

Krajiny v južnej Afrike sa už niekoľko mesiacov stretávajú s jednou z najhorších epidémií cholery za posledné roky. Do polovice januára odtiaľ bolo hlásených približne 200.000 prípadov ochorenia a viac ako 3000 úmrtí.

Zárodky cholery sa šíria predovšetkým potravinami a vodnými zdrojmi znečistenými ľudskými výkalmi. Po krátkej inkubačnej dobe sa u nakazeného objaví hnačka a zvracanie, ktoré môžu viesť k dehydratácii a v prípade neliečenia aj k smrti. Pokiaľ je však zaistená včasná lekárska starostlivosť, je cholera pomerne ľahko liečiteľná. Choroby možno čeliť napríklad podávaním roztoku neznečistenej vody, cukru a soli.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Utorok, 16. apríl. 2024. Meniny má Dana, Danica.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa