Slováci na dovolenke: Na čele destinácií nie je Chorvátsko

29.05.2017 |   |    | 

Letná dovolenková sezóna sa blíži, cestovné kancelárie ponúkajú pre záujemcov najnovšie dovolenkové hity ako aj rôzne odporúčania a štatistiky uplynulého obdobia na základe predaja ich pobytov a služieb. Ale toto je iba jedna strana mince. 

Novým impulzom na objavovanie cestovateľského ducha v každom z nás je rozmach nízkonákladových aeroliniek a dostupnosť jednoduchých internetových aplikácií na vybavenie ubytovania, leteniek a ďalších súvisiacich vecí, ktorými si pohodlne naplánujeme dovolenku z domu.

Fenomén menom Ryanair, Wizzair, booking.com, Airbnb.com a mnohé ďalšie z nás postupne robia „self-made“ cestovateľov, ktorí nepotrebujú sprostredkovateľa a nedostávajú sa do štatistík našich ani zahraničných cestovných kancelárií. A toto je tá druhá strana mince, ktorá určite mieša štatistiky dovolenkových destinácií Slovákov. Ako zmapovať cestovné zvyky tak, aby dali reálnu odpoveď na otázku Kam najčastejšie cestujú Slováci?

Pomôžu nám tzv. Big data a populačná analytika z mobilných telefónov. Riešenie Market Lokator ponúka reálny a hlavne dynamický pohľad na cestovateľské zvyklosti obyvateľov Slovenska, ktorí vycestovali do zahraničia. Je to pohľad na roamingové zvyklosti anonymizovanej vzorky viac ako 2,7 mil. Slovákov.

 

Do ktorých kútov sveta smerujú túlavé nohy Slovákov?

Toto technologické riešenie nám po prvý krát v histórii dáva jasný prehľad kam smerujú kroky Slovákov. Dokonca bez toho, aby sa museli realizovať finančne nákladné kvantitatívne prieskumy. Market Locator ponúka pohľad na akékoľvek časové obdobie. Ako príklad si môžeme zobrať uplynulú letnú a zimnú sezónu 2016/2017, v grafe sú znázornené sumárne štatistiky obľúbenosti jednotlivých častí sveta. Po očakávaných prvých dvoch priečkach, ktoré získala Európa, tretiu priečku obsadili krajiny blízkeho východu, kde najviac zabodovalo Turecko a Spojené Arabské Emiráty s hlavným mestom Dubaj.

 

Kde najčastejšie dovolenkujú Košičania, Žilinčania...

Pozrime sa teraz ako sa líšia naše cestovateľské preferencie, podľa toho, v ktorom kraji bývame. Aby bol prehľad objektívnejší a neboli započítané krátkodobé pobyty v najbližších krajinách, tak pre dovolenkové destinácie bola stanovený limit nepretržitého pobytu minimálne 7 dní. Napriek tomuto opatreniu, jednoznačne víťazí Česká republika ako TOP destinácia pre všetkých Slovákov. Ale pozrime sa na ďalšie TOP dovolenkové destinácie po vylúčení ČR. Za uplynulú turistickú sezónu to bolo Rakúsko, Maďarsko a Nemecko a až potom nasledujú tradičnejšie letné destinácie Chorvátsko a Taliansko prípadne Poľsko. Tu je vidno trend, že v blízkych európskych destináciách si dokážu Slováci zorganizovať dovolenku svojpomocne, bez sprostredkovateľa v podobne cestovnej kancelárie a navyše sa potvrdzuje fakt, že dlhodobejšie dovolenky nemusia byť spojené s morom. V tabuľke vidíme aj podiel obyvateľov jednotlivých krajov na celkovom počte ciest do zahraničia, najmenej zahraničných dovoleniek podnikli obyvatelia trenčianskeho kraja.

 

Jednodňové výlety sú najobľúbenejšie

Na záver si prostredníctvom Big Data ukážeme agregovaný pohľad na jednotlivé typy výletov Slovákov do zahraničia. Market Locator umožní identifikovať najčastejšie účely zahraničných pobytov napríklad podľa ročného obdobia, dĺžky pobytu, destinácie a ďalších parametrov a výsledné podiely znázorňuje nasledujúci graf. Zaujímavé číslo získame spočítaním dlhodobých pobytov od 15 dní až po niekoľko mesiacov, dá sa povedať, že každé 10 vycestovanie je za prácou prípadne študovaním v zahraničí.

 

Market Locator -  Big Data vo vašich službách

Komentár bol spracovaný na základe populačnej analytiky najnovšej generácie Market Locatora, na vzorke 2,7 mil. ľudí, ktorí poskytli súhlas k spracovaniu údajov. Big Data prezentujú výhradne anonymizované štatistické údaje napočítané zo zvyškových telekomunikačných dát, uchovávané priamo u operátora. Riešenie Market Locator prináša Market Locator SK s.r.o. v spolupráci s Adastra Partnering a operátormi Slovak Telekom, Orange Slovensko a O2 Slovakia.

 

Zdielať článok na Facebooku
Ilustračné
Foto: Thinkstock
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
3.7/5 (6 hlasov)

Streda, 28. júl. 2021. Meniny má Krištof.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa