Vzácny objav: Archeológovia našli veľký súbor zlatých ranoislamských mincí

25.08.2020 |   |    | 

Izraelskí archeológovia v pondelok oznámili nález súboru ranoislamských zlatých mincí, ktoré boli objavené počas nedávnych záchranných vykopávok neďaleko mesta Javne v centrálnej časti krajiny. Správu priniesla tlačová agentúra AP. 

Kolekcia 425 kusov kompletne zlatých mincí, z ktorých väčšina pochádza z obdobia Abbásovského kalifátu - spred približne 1100 rokov -, bola "extrémne ojedinelým" nálezom, uviedli vo vyhlásení archeológovia z Izraelského pamiatkového úradu (IAA).

Numizmatický súbor, ktorý odkryli mladí dobrovoľníci, obsahuje tiež stovky menších odstrižkov zo zlatých mincí, ktoré slúžili ako platidlá nižšej hodnoty.

Robert Kool, odborník IAA na mince, uviedol, že na základe prvotného výskumu možno nález datovať do konca 9. storočia, považovaného za zlatý vek Abbásovského kalifátu, ktorý ovládal väčšinu Blízkeho východu a severnej Afriky.

Súbor sa zaraďuje medzi najväčšie nálezy starodávnych mincí v Izraeli. V roku 2015 amatérski potápači objavili približne 2000 zlatých mincí pri pobreží bývalého starovekého mesta Caesarea, ktoré sú datované do obdobia Fátimovského kalifátu - 10. až 11. storočia.

"Dúfajme, že výskum nálezu nám povie viac o období, o ktorom stále vieme iba veľmi málo," povedal Kool.


 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR/AP

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 28. september. 2020. Meniny má Václav.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa