Najväčšie obavy sa naplnili: V Kodani sa zrútila fasáda renesančnej burzy

2024-04-19 08:00:00 |   |    | 

Hlavná fasáda historickej budovy kodanskej burzy, ktorú v utorok zachvátil požiar, sa včera popoludní zrútila, uviedol hovorca dánskych hasičov. Aj napriek spevneniu a pokusu o stabilizáciu obhorených nosných stien, sa ich polovica prepadla a spolu s nimi sa zrútilo aj lešenie, ktorým bola budova prechádzajúca rekonštrukciou obklopená. Požiar ťažko zničil renesančnú budovu zo 17. storočia. 

"Stalo sa to, čoho sme sa obávali," povedal novinárom veliteľ kodanských hasičov Jakob Vedsted Andersen. Ešte hodiny pred zrútením zvyšku fasády 400 rokov starej budovy sa tomu záchranné zložky snažili predísť a rozmiestňovali pri obvodových múroch kontajnery s betónovými blokmi, ktoré mali poškodené steny podopierať, a brániť tak zrúteniu historického muriva. Okolo 17.00 h sa však fasáda prepadla. Veliteľ zásahu Tim Ole Simonsen varoval, že nemožno zaručiť, že historické murivo vo vyhoretej polovici kodanskej burzy vydrží.

"Zrútilo sa zhruba 40 až 50 percent fasády v tej polovici budovy, ktorá bola zachvátená požiarom," povedal veliteľ zásahu Simonsen. Hasiči pracovali na likvidácii požiaru v suteréne už druhú noc v rade a dym stúpal ešte včera, keď sa pozornosť začala sústrediť na budúcu obnovu budovy.

V súvislosti so zrútením fasády prišlo na miesto množstvo záchranných vozidiel vrátane hasičských a sanitných. V okolí bolo podľa dánskeho denníka Jyllands-Posten vidieť množstvo dymu a bol cítiť silný zápach spáleného dreva. Nikto nebol zranený, uviedli úrady.

Starostka Kodane Sophie Haestorpová Andersenová včera uviedla, že bola pozvaná do Paríža, aby s tamojšími činiteľmi rokovala o skúsenostiach s obdobným požiarom katedrály Notre-Dame pred piatimi rokmi. Do francúzskej metropoly Haestorpová Andersenová odcestuje budúci mesiac.

"V stredu som hovorila so starostkou Paríža Anne Hidalgovou o skúsenostiach s požiarom Notre-Dame," povedala Haestorpová Andersenová agentúre Reuters. "Pozvala mňa a môj tím do Paríža, aby sme videli, ako si oni s touto situáciou poradili," uviedla.

Rekonštrukcia vonkajšej časti parížskej katedrály by mala byť prakticky hotová tento rok v júli, celkovo má byť oprava dokončená v decembri. "Hidalgová mi dala dobré rady ohľadom toho, ako postupovať rýchlo, a tiež ako Paríž naložil s darmi," vyhlásila Haestorpová Andersenová.

Oheň budovu kodanskej burzy zachvátil v čase, keď prechádzala rekonštrukciou, ktorá jej mala vrátiť pôvodnú podobu. Polícia, ktorá incident vyšetruje, uviedla, že určenie príčiny požiaru by mohlo trvať niekoľko mesiacov. Forenzní odborníci pomôžu určiť, či má polícia požiar vyšetrovať ako trestný čin.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 27. máj. 2024. Meniny má Iveta.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa