Azerbajdžan

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Na území dnešného štátu existovali drobné štátne útvary už v deviatom storočí pred naším letopočtom. Neskôr bol súčasťou ríše Alexandra Veľkého. Islam sa v krajine rozšíril po arabských vpádoch v  7. a  8.storočí. V 11. storočí bolo územie dobyté seldžickými Turkami. V 15. až 18. storočí je Azerbajdžan súčasťou perzskej ríše. V devätnástom storočí bolo územie dnešného Azerbajdžanu rozdelené medzi Rusko a Irán.

V ruskej časti bola po víťazstve komunistov v roku 1918 vyhlásená nezávislá Azerbajdžanská demokratická republika. O dva roky neskôr vstúpili do krajiny sovietski vojaci a Azerbajdžan sa stal súčasťou Sovietskeho zväzu. Opätovne získal Azerbajdžan nezávislosť po rozpade ZSSR až v roku 1991. Krajina kde vládnu postkomunisti, sa začiatkom devädesiatych rokov dostala do vojnového konfliktu zo susedným Arménskom. Dôvodom je sporné územie Náhorného Karabachu. Napriek prímeriu z roku 1994 konflikt pokračuje. Počas neho stratil Azerbajdžan 16% územia (vrátane Náhorného Karabachu) a musel prijať približne 850.000 utečencov z okupovaných území.

Bezpečnost. riziká: V krajine neexistujú žiadne oficiálne obmedzenia pohybu pre cudzincov z hľadiska osobnej bezpečnosti, oficiálne nie je potvrdená ani zvýšená možnosť teroristických útokov. Nedoporučujeme vstupovať z Azerbajdžanu na územie Náhorného Karabachu. Oblasť je pre turistov neprístupná a je vojensky uzatvorená, do oblasti Nachičevanu je možné cestovať len letecky. Pri ubytovaní v hoteli je však, v záujme vlastnej bezpečnosti, potrebné preveriť si skutočnosť, či do ubytovacieho zariadenia nemajú nekontrolovaný prístup aj iné osoby okrem hotelových hostí. Ohniskom lokálnych nepokojov je najmä Arménmi obývaný Náhorný Karabach. Nášľapné míny sú vážnym nebezpečím v oblastiach bývalých frontových línií vojny o Náhorný Karabach. V hlavnom meste Baku nie sú neobvyklé vreckové krádeže, najmä v chudobných a riedko osídlených oblastiach. Veľmi rozšírená je aj korupcia.

Zdravotníctvo: Pri vstupe do krajiny nie je povinné žiadne očkovanie, odporúča sa očkovanie proti tetanu, hepatitíde A a diftérii. Odporúčané očkovanie pri cestách do vnútrozemia je na týfus a hepatitis B, odporúča sa očkovanie aj proti besnote vzhľadom na vysoké riziko prenosu túlavými psami, a to aj v mestách. Výskyt malárie je v krajine zaznamenaný sporadicky, v nížinách na juhu (pohraničné oblasti pri Iráne), na severozápade (pohraničná oblasť s Gruzínskom), na severovýchode (región Khachmas) ako aj v okolí Baku (nie v priamo v meste). Vo zvyšných častiach krajiny žiadne riziko nákazy nehrozí. V týchto oblastiach treba dbať na účinnú ochranu proti komárom. Treba venovať mimoriadnu pozornosť hygiene pri zaobchádzaní s potravinami a pitnou vodou, pretože v krajine je vysoké riziko hnačkových ochorení, nezabudnúť na lekárničku (vzhľadom na nedostatok liekov) a poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Pre pobyty dlhšie ako 1 mesiac je požadovaný negatívny HIV-test.

Internet: (.az) https://www.azerbaijan.com/,

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Nedeľa, 9. máj. 2021. Meniny má Roland.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa