Azerbajdžan

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: medzinárodné letisko sa nachádza v Baku, odkiaľ sú vypravované pravidelné lety do väčších miest krajiny. Národnou leteckou spoločnosťou je AZAL, ktorá lieta do Ganje, Nakhchivanu, Tbilisi, Aktau, Teheránu, Tel Avivu, Ankary, Istanbulu Atatürk, Istanbul Sahiha Gokchen, Antalya (sezónne), Bodrum (sezónne), Dubaju, Moskvy, Petrohrad, Kyjev, Rostov na Done, Ürümqi, Mineralniye Vodi, Miláno, Londýn (denne) a Paríža, Prahy, Ríma. Niekoľko letov do Baku tiež prevádzkuje Lufthansa.

Autom: Približne 60 percent ciest v krajine nie je v dobrom stave. Medzi hlavným mestom Baku, väčšími mestami krajiny, Tbilisi, Teheránom a Istanbulom funguje pravidelná autobusová doprava. V prístavnom hl. mesto Baku funguje osobná i nákladná lodná doprava s okolitými krajinami (Turkmenistan, Irán). Ak budete chcieť využiť taxi službu, bude si to vyžadovať vyjednávacie schopnosti.

Lodná doprava:  Linky lodnej dopravy operujú pravidelne z Baku cez Kaspické more do Turkmenbaši (bývalý Krasnovodsk) v Turkmenistane, do Bandar Anzali a Bandar Nowshar v Iráne. Lode do Turkménska majú kapacitu asi 300 pasažierov a cesta trvá 12 hodín. Linka premáva trikrát do týždňa. Počas zimy môže byť spoľahlivosť linky narušená.

Vlakom: v krajine funguje z polovice elektrifikovaná železničná doprava, ktorá je postupne rekonštruovaná a z toho dôvodu je časovo nespoľahlivá.Priame vlakové linky spájajú Azerbajdžan s Gruzínskom (Tbilisi), Ruskom (Moskva a Rostov) a Ukrajinou (Charkov) cez Rusko. Linka z Astary vedie po iránskej hranici do Baku. V krajine sú k dispozícii aj vnútroštátne spojenia, najmä nočné vlaky, ktoré spájajú Baku so vzdialenými oblasťami. K dispozícii je tiež denný vlak do Ganje, do Shirvanu a častý prímestský vlak do Sumqavitu.
Nedeľa, 9. máj. 2021. Meniny má Roland.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa