Fidži

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Ostrovy Fidži boli osídlené predkami Polynézanov v období okolo roku 1500 p.n.l.. Okolo roku 500 došlo na ostrovoch k preľudneniu a časť obyvateľov osídlila ostrovy Tonga, Samoa a iné teritóriá v Tichom oceáne. Okolo roku 1000 Polynézania z  ostrovov Tonga a Samoa pre zmenu napadli Fidži, ktoré medzitým obývali Melanézania. Obyvatelia ostrovov žili v polygamii a v klanovom usporiadaní, kanibalizmus bol rozšírený.

Prvým Európanom na ostrovoch bol Abel Tasman na svojej plavbe do Indonézie v roku 1643. Neskôr sem v roku 1774 prišiel James Cook. O 15 rokov neskôr tu pristál čln z dôstojníkmi lode Bounty, ktorých na šírom mori vysadili vzbúrenci. Moreplavcov nasledovali dobrodruhovia, utečení trestanci z Austrálie. Mnoho z nich zistilo prečo boli prezývané ako „ostrovy kanibalov“.
V roku 1873 prehlásila ostrovy za svoju kolóniu Veľká Británia. Hlavným mesto sa stala Sáva. Na ostrovoch začali pestovať bavlnu a cukrovú trstinu a boli sem boli sem  privezení robotníci z Indie. Nútená práca bola zrušená v roku 1919.

Nezávislosť ostrovy získali v roku 1970. Voľby v roku 1987 vyhrala krehká koalícia a predsedom vlády bol Fidžijčan, ale väčšinu tvorili Indovia. Pôvodní obyvatelia začali demonštrovať a po vojenskom prevrate sa novým predsedom vlády stal plukovník Rabuka. V roku 1991 po voľbách sa predsedom vládz stal Mahendra Chaudhry, potomok indických robotníkov a zaviedol reformy ktoré pôvodní obyvatelia vnímali ako ohrozenie vlastníctva. V roku 2000 bol po štátnom prevrate zvrhnutý. Po tlaku medzinárodného bol vodca prevratu George Speight zatknutý, ale Fidži začala byť vnímaná ako nestabilná krajina.
Voľby v roku 2001 vyhral potomok pôvodných obyvateľov Laisenia Qarase a vytvoril vlády kde indickí prisťahovalci nemajú žiadne zastúpenie.

Bezpečnost. riziká: Turistom sa neodporúča nechávať v hotelových izbách hodnotnejšie predmety. Najrozšírenejšou trestnou činnosťou páchanou vo vzťahu k cudzincom sú krádeže peňažnej hotovosti. Hodnotnejšie predmety, cestovné šeky a väčšie sumy sa odporúča uschovávať v hotelových trezoroch. Za málo bezpečnú je považovaná aj hromadná doprava, ktorá premáva iba v mestách.

Zdravotníctvo: SR nemá s Fidži uzatvorenú dohodu o poskytovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti. V prípade potreby lekárskeho ošetrenia sa odporúča vyhľadať jednu z dvoch väčších a vybavenejších nemocníc – Kolonialista Warp Memoriál Hospitalizoval v Save a Autokar Hospitalizoval v meste Autokar. Ostatné nemocničné zariadenia, resp. lekárske ambulancie majú limitované podmienky na vykonávanie lekárskej starostlivosti.

Internet (.fj): www.fijiguide.comwww.fijitimes.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (nie)
Streda, 29. január. 2020. Meniny má Gašpar.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa