Haiti

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prví obyvatelia prišli na ostrov pred 4000 rokmi. Okolo roku 250 p.n.l. Ich vystriedali Arawakovia. Treťou skupinou obyvateľov ostrova boli Tainovia, ktorí prišli z územia dnešnej Venezuely. Na ostrove ich žilo okolo 400 000, keď  tu v roku 1492 pristál Krištof Kolumbus.  Španieli začali na ostrove ťažiť zlato a Tainovia po 25 rokoch v ich otroctve vymreli.  V roku 1519 ťažba zlata na ostrove skončila. Boli sem privezení otroci z Afriky a Španieli začali pestovať cukrovú trstinu. V rokoch 1669 až 1679 po španielsko – francúzskej vojne sa ostrov rozdelil. 

Po ustanovení hranice v roku 1731 a dohode so Španielskom, vznikla na území dnešného Haiti francúzska kolónia Saint-Domingue. Vzbura otrokov pod vedením Jeana-Jacquesa Dessalinesa skončila víťazstvom a v roku 1804 vzniklo Haiti ako prvá černošská republika. Nevydržala dlho. Dessalines sa vyhlásil za diktátora a po krátkom panovaní bol zavraždený. Začalo sa obdobie občianskych vojen a v období od roku 1843 do 1915 sa v krajine vystriedalo 22 prezidentov.   

Po otvorení Panamského kanálu, vpadli na Haiti americké jednotky. Vzbury proti nim boli krvavo potlačené a v krajine začal rásť kult „vodcu chudoby“ Dr. Françoisa  'Papa Doc' Duvaliera. Američania opustili ostrov v roku 1934 a Haiti sa ocitlo v kríze, v občianskej vojne bolo zabitých 20 000 ľudí. Po voľbách v roku 1956 sa prezidentom stal „Papa Doc“  Duvalier, a jeho mandát bol v roku 1964 predĺžený na doživotie. Po jeho smrti v roku 1971, bola prepísaná ústava a prezidentom sa stal jeho syn Jean Claude nazývaný 'Baby Doc'. Jeho prvým krokom bolo tvrdé potlačenie politických oponentov a v krajine narástol chaos, rodina diktátora v roku 1986 Haiti opustila. Vlády sa zmocnila armáda.

Keď  v roku 1990 ďalší z vojenských diktátorov krajinu opustil,  sa po voľbách  novým prezidentom stal mladý kňaz  Jean-Bertrand Aristide. O rok neskôr pri vojenskom prevrate však musel krajinu opustiť. Za podpory USA sa však znovu ujal svojho úradu. Po vypršaní Piaristického prezidentského mandátu v roku 1996 sa novým demokraticky zvoleným prezidentom stal René Prával. V roku 1998 ťažko poškodil  ekonomiku krajiny hurikán George.Vo voľbách v roku 2000 sa prezidentom opäť stal Jean-Bertrand Aristide. V roku 2004 vypukla v krajine opäť rebélia a prezident Aristide musel Haiti opustiť. Vzápätí krajinu postihla tropická búrka Jeanne, ktorá zabila 3000 ľudí a 200 000 zostalo bez strechy nad hlavou.

12. januára 2010 postihlo Haiti, predovšetkým jeho hlavné mesto Port-au-Prince ničivé zemetrasenie, pri ktorom zahynulo niekoľko desiatok tisíc ľudí. Mesto bolo takmer celé zrovnané so zemou.

Bezpečnost. riziká:V celej krajine je veľmi zlá bezpečnostná situácia, obzvlášť v hlavnom meste Port au Prince. Násilné trestné činy sú rozšírené po celej krajine. Vzhľadom na vysoký stupeň kriminality v krajine odporúča sa realizovať cesty na Haiti len v prípade nevyhnutnosti. Ženy by sa po ostrove nemali vôbec pohybovať osamote.

Zdravotníctvo: Zdravotnícka starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni. Cestujúcim sa odporúča uzavretie zdravotníckeho poistenia, ktoré by pokrývalo aj prípadný letecký transport. Je potrebné si so sebou priniesť základné lieky. Medzi miestnym obyvateľstvom je veľmi rozšírený AIDS. Malária a dengue tiež existujú na celom Haiti. Bežné sú aj parazitické, črevné ochorenia a hepatitída. Cestujúci by mali užívať len minerálnu vodu.

Internet (.ht): www.windowsonhaiti.com, https://www.experiencehaiti.org

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (áno), O2 (nie)

Bez záruky: Tainovia – pôvodní obyvatelia ostrova síce vymreli, ale zostali po nich slová tabak, kanoe a barbeque.
Utorok, 29. september. 2020. Meniny má Michal, Michaela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa