Mjanmarsko
O krajine
Dejiny: História Mjanmarska začína zo sťahovaním štyroch národnostných skupín na toto územie. Prvými boli obyvatelia národnosti Pyu, nasledovali ich ľudia národnosti Mon, pôvodom z Kambodže, potom prišli Barmčania mongolského pôvodu a nakoniec sem prišli kmene Thajov. V 11. storočí bolo založené prvé barmské kráľovstvo Bagan, ale rozpadlo sa ešte pred príchodom Tatárov v roku 1287. Ďalšie obdobie strávila Barma v chaose až do 16. storočia, keď sa kráľom dynastie Taungoo podarilo poraziť siamské kmene. V 18. storočí sa krajina opäť rozpadla a horské kmene ako napríklad Mon si založili vlastné kráľovstvá.
V roku 1767 Barmčania zaútočili na Siamsko a prinútili Thajcov presťahovať svoje hlavné mesto do Bangkoku. V rokoch 1824, 1852 a 1883 Briti na koloniálnom ťažení v regióne na krajinu zaútočili a neskôr sa stala Barma súčasťou Britskej Indie. Onedlho sa stala najväčším exportérom ryže. V roku 1937 sa Barma administratívne osamostatnila od Britskej Indie. Angličanov z krajiny vyhnali počas druhej svetovej vojny Japonci. Po ich porážke v roku 1948, vyhlásila Barma nezávislosť. Vzápätí začali v krajine nepokoje nasledované vzburami horských kmeňov, komunistov a moslimov. V roku 1962 po armádnej vzbure, generál Ne Win odstránil slabú demokratickú vládu a krajina sa vydala cestou socializmu.
Za 25 rokov socialistickej vlády sa barmské hospodárstvo úplne rozpadlo. V rokoch 1987 a 1988 sa konali obrovské demonštrácie a žiadali odstúpenie Ne Wina. Došlo ku krvavým stretom s armádou a na čelo krajiny sa s prísľubom volieb, roku 1989, postavil generál Saw Maung. Opozícia rýchlo sformovala Národnú ligu pre demokraciu (NLD) pod vedením Do Aun Scha Su Ťij. V roku 1989 bola v čase konania volieb uväznená, napriek tomu ich jej strana vyhrala. Vojenská junta však voľby neuznala, a s pomocou armády drogového baróna Khun Sa, krvavo potlačila vzburu horského kmeňa Karenov. Do Aun Scha Su Ťij zostala uväznená. Napriek tomu dostala niekoľko medzinárodných cien a v roku 1991 aj Nobelovu cenu za mier.
V októbri roku 2001 sa situácia v krajine zvoľnila a Do Aun Scha Su Ťij začala s vojenskou juntou tajné vyjednávania. V máji 2002 bola z domáceho väzenia prepustená. Po bojoch medzi jej stúpencami a armádou bola o rok neskôr opäť uväznená. Predseda vlády Khin Nyunt vypracoval sedembodový program cesty k demokracii, ale sankcie západných krajín voči Barme zrušené neboli. Koncom roku 2004 bol Khin Nyunt prekvapivo vymenený zástancom tvrdej línie Soe Winom, ktorý prisľúbil pokračovať v programe Khin Nyunta.
- V roku 1989 vyhlásil barmský militantný režim, že pôvodný názov krajiny Barma (Burma-angl.) sa mení na Myanmar (Mjanmarsko-slov.) V súčasnosti sa používajú oba názvy. Barma je viac hovorový, Mjanmarsko - formálny a historický.
Bezpečnost. riziká: Vláda prísne trestá zločin, najmä ten, ktorý sa vyskytuje proti turistom. V dôsledku toho, pokiaľ ide o kriminalitu a osobnú bezpečnosť, je Mjanmarsko mimoriadne bezpečné pre turistov a je všeobecne bezpečné aj chodiť po uliciach v noci osamote. V skutočnosti, je menej pravdepodobné, že sa stanete obeťou trestného činu v Mjanmarsku, ako v Thajsku alebo Malajzii. Pre cudzincov je najčastejším zločinom, s ktorým sa môžu stretnúť, drobná krádež. Dávajte si preto pozor na svoje veci. Fyzické a verbálne obťažovanie voči cudzincom je nezvyčajné, dokonca aj v blízkosti barov v nočných hodinách.
Zdravotníctvo: Vo všeobecnosti sa odporúča očkovanie proti hepatitíde A a B, tetanu a užívanie antimalarík (ak cestovateľ cestuje do malarických oblastí). Kvalita zdravotníckych služieb je na nízkej úrovni. V krajine je vysoký počet HIV infikovaných osôb.
Internet (.mm): www.myanmars.net/; https://myanmar.travel/
Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie), O2 (áno)
Bez záruky: V krajine je všetko veľmi lacné, okrem vstupov do pamiatok. Český cestovateľ Jindřich Šaršon radí: „Ak nechcete platiť pri návštevách chrámov vstupné, jednoducho vojdite bočným vchodom. Tam vstupné nevyberajú.“
Súvisiace články
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.