Mjanmarsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: História Mjanmarska začína zo sťahovaním štyroch národnostných skupín na toto územie. Prvými  boli obyvatelia národnosti Pyu, nasledovali ich ľudia národnosti Mon, pôvodom z Kambodže, potom prišli Barmčania mongolského pôvodu a nakoniec sem prišli kmene Thajov. V 11. storočí bolo založené prvé barmské kráľovstvo  Bagan, ale rozpadlo sa ešte pred príchodom Tatárov v roku 1287. Ďalšie obdobie strávila Barma v chaose až do 16. storočia, keď sa kráľom dynastie Taungoo  podarilo poraziť siamské kmene. V 18. storočí sa krajina opäť rozpadla a horské kmene ako napríklad Mon si založili vlastné kráľovstvá.

V roku 1767 Barmčania zaútočili na Siamsko a prinútili Thajcov presťahovať svoje hlavné mesto do Bangkoku. V rokoch 1824, 1852 a 1883 Briti na koloniálnom ťažení v regióne na krajinu zaútočili a neskôr sa stala Barma súčasťou Britskej Indie. Onedlho sa stala najväčším exportérom ryže. V roku 1937 sa Barma administratívne osamostatnila od Britskej Indie. Angličanov z krajiny vyhnali počas druhej svetovej vojny Japonci. Po ich porážke v roku 1948, vyhlásila Barma nezávislosť. Vzápätí začali v krajine nepokoje nasledované vzburami horských kmeňov, komunistov a moslimov. V roku 1962 po armádnej vzbure, generál Ne Win odstránil slabú demokratickú vládu a krajina sa  vydala cestou socializmu.

Za 25 rokov socialistickej vlády sa barmské hospodárstvo úplne rozpadlo. V rokoch 1987 a 1988 sa konali obrovské demonštrácie a žiadali odstúpenie Ne Wina. Došlo ku krvavým stretom s armádou a na čelo krajiny sa s prísľubom volieb, roku 1989, postavil generál Saw Maung. Opozícia rýchlo sformovala Národnú ligu pre demokraciu (NLD) pod vedením Do Aun Scha Su Ťij. V roku 1989 bola v čase konania volieb uväznená, napriek tomu ich jej strana vyhrala. Vojenská junta však voľby neuznala, a s pomocou armády drogového baróna Khun Sa, krvavo potlačila vzburu horského kmeňa Karenov. Do Aun Scha Su Ťij zostala uväznená. Napriek tomu dostala niekoľko medzinárodných cien a v roku 1991 aj Nobelovu cenu za mier.

V októbri roku 2001 sa situácia v krajine zvoľnila a Do Aun Scha Su Ťij začala s vojenskou juntou tajné vyjednávania. V máji 2002 bola z domáceho väzenia prepustená. Po bojoch medzi jej stúpencami a armádou bola o rok neskôr opäť uväznená.  Predseda vlády Khin Nyunt vypracoval sedembodový program cesty k demokracii, ale sankcie západných krajín voči Barme zrušené neboli. Koncom roku 2004 bol Khin Nyunt prekvapivo vymenený zástancom tvrdej línie Soe  Winom, ktorý  prisľúbil pokračovať v  programe Khin Nyunta.

  • V roku 1989 vyhlásil barmský militantný režim, že pôvodný názov krajiny Barma (Burma-angl.) sa mení na Myanmar (Mjanmarsko-slov.) V súčasnosti sa používajú oba názvy. Barma je viac hovorový, Mjanmarsko - formálny a historický.

Bezpečnost. riziká: Vláda prísne trestá zločin, najmä ten, ktorý sa vyskytuje proti turistom. V dôsledku toho, pokiaľ ide o kriminalitu a osobnú bezpečnosť, je Mjanmarsko mimoriadne bezpečné pre turistov a je všeobecne bezpečné aj chodiť po uliciach v noci osamote. V skutočnosti, je menej pravdepodobné, že sa stanete obeťou trestného činu v Mjanmarsku, ako v Thajsku alebo Malajzii. Pre cudzincov je najčastejším zločinom, s ktorým sa môžu stretnúť, drobná krádež. Dávajte si preto pozor na svoje veci. Fyzické a verbálne obťažovanie voči cudzincom je nezvyčajné, dokonca aj v blízkosti barov v nočných hodinách.

Zdravotníctvo: Vo všeobecnosti sa odporúča očkovanie proti hepatitíde A a B, tetanu a užívanie antimalarík (ak cestovateľ cestuje do malarických oblastí). Kvalita zdravotníckych služieb je na nízkej úrovni. V krajine je vysoký počet HIV infikovaných osôb.

Internet (.mm): www.myanmars.net/; https://myanmar.travel/

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie), O2 (áno)

Bez záruky: V krajine je všetko veľmi lacné, okrem vstupov do pamiatok. Český cestovateľ Jindřich Šaršon radí: „Ak nechcete platiť pri návštevách chrámov vstupné, jednoducho vojdite bočným vchodom. Tam vstupné nevyberajú.“
Štvrtok, 22. apríl. 2021. Meniny má Slavomír.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa