Namíbia

18.05.2018 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvými obyvateľmi krajiny boli kmene Bušmenov, Damarov a Namaqua. Prvé kmene Bantu sem prišli pred  2400 a 2300 rokmi. Pobrežné oblasti boli objavené Portugalcami a Holanďanmi začiatkom 15. storočia. Európania sa o región začali zaujímať až v 19.storočí, keď  sa Namíbia stala nemeckou kolóniou pod názvom Nemecká juhozápadná Afrika. Na konci prvej svetovej vojny  dostala Južná Afrika mandát na obsadenie územia Namíbie. To isté sa opakovalo po druhej svetovej vojne, keď si Južná Afrika bez medzinárodného uznania pripojila Namíbiu ako svoju piatu provinciu.

V roku 1966 OSN formálne ukončila juhoafrický mandát a o dva roky neskôr dala krajine meno Namíbia. Medzitým vznikla marxistická organizácia (SWAPO), ktorá začala gerilovým spôsobom bojovať za nezávislosť krajiny. Juhoafrická republika súhlasila s nezávislosťou Namíbie až v roku 1988 a krajina ju získala v roku 1990. O štyri roky neskôr bol pripojený prístav Walvis Bay. Prvým prezidentom sa stal vodca organizácie SWAPO Sam Nujoma.V roku 1999 vyhlásil prezident výnimočný stav na severe krajiny vo výbežku Caprivi.

Po získaní nezávislosti, politicky krajine od samého vzniku dominuje tzv. Ľudová organizácia juhozápadnej Afriky, strana SWAPO, ktorá je v podstate bezkonkurenčnou politickou silou. V roku 2017 sa uskutočnil 6. volebný kongres vládnej ľavicovej SWAPO. Z kongresu vyšiel posilnený súčasný prezident Hage Geingob, ktorý bol zvolený zároveň za predsedu strany. Svojím víťazstvom v straníckych voľbách si H. Geingob prakticky zaistil pokračovanie vo funkcii prezidenta Namíbie aj po voľbách v roku 2019. Stále viac politizovanou témou je v Namíbii otázka pozemkovej reformy. Vo fáze prípravy sa nachádza program NEEEF (New Equitable Economic Empowerment Framework, obdoba juhoafrického B-BBEE), ktorý predpokladá nútený odpredaj vlastníckeho podielu vo firme „znevýhodneným pôvodným“ Namíbijcom.

Začiatkom roku 2017 zažalovala Namíbia na súde v Spojených štátoch Nemecko o odškodné za zločiny genocídy spáchané koloniálnou vládou v rokoch 1904-08 voči namíbijským Hererom a Namom. Nemecko, ktoré je najväčším poskytovateľom rozvojovej pomoci pre Namíbiu, sa za zločiny proti ľudskosti ospravedlnilo, akékoľvek odškodnenie formou výplaty prostriedkov namíbijskej vláde však odmieta. Prípad tiež zvyšuje napätie medzi nemeckou menšinou a väčšinovým černošským obyvateľstvom. Namíbia bola v roku 2017 OSN opätovne pokarhaná za nedodržanie sankčného režimu voči Severnej Kórei.

Bezpečnost. riziká: Doporučuje sa zachovávať ostražitosť a dodržiavať základné pravidlá osobnej bezpečnosti, t.j. nevystavovať príliš hodnotné veci, pri kempovaní sa ubezpečiť, že drahé predmety nie sú ponechané bez dozoru. Cestovať púšťou v noci sa nedoporučuje. Kúpanie v riekach je nebezpečné – hrozí napadnutie  krokodílmi a hrochmi.  

Zdravotná starostlivosť: Odporúčané je očkovanie proti tetanu. V severných oblastiach krajiny (Etosha, Ovambu a Caprivi) je zvýšené nebezpečenstvo výskytu malárie, preto sa odporúča užívať chemické profylaktiká pred cestou a počas pobytu využívať repelenty proti hmyzu. Na juh od hlavného mesta Windhoeku sa vyskytuje detská obrna. Existuje tiež riziko nákazy bilharziou, preto sa neodporúča kúpanie v sladkých vodách. Namíbia patrí medzi krajiny s vysokou mierou výskytu HIV/AIDS. Nakazených je cca 20% jej dospelého obyvateľstva. Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. Pred cestou je potrebné uzavrieť poistenie liečebných nákladov. Voda z kohútikov je pitná, odporúčame však uprednostniť stolovú balenú vodu. V Namíbii je voda drahá, preto zdvorilo rešpektovať šetrenie s vodou.

Internet: (.na) www.namibia-tourism.com  www.namibiatourism.com.na  www.namibia-travel.net

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa