Estónsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autom: Cez Poľsko, Litvu a Lotyšsko - Rusko je možné obísť. Vzdialenosť je približne 1645 km a dĺžka jazdy je 18 hodín.

Autobusom: takmer každý deň z Prahy, dĺžka cesty je približne 25 hodín.

Vlakom: zdĺhavá cesta s viacerými prestupmi – cez Ukrajinu alebo Bielorusko do Sankt Peterburgu v Rusku, odtiaľ do Tallinnu. Cesta trvá aj dva a pol dňa.

Letecky: Z Bratislavy do Mníchova, odtiaľ týždenne s Estonian Air, alebo denne s prestupom v Prahe, Štokholme či Helsinkách. Najkratšie spojenie z Viedne a z Budapešti je tiež s prestupom v Helsinkách. Kvôli prestupom treba rátať najmenej so štvor až šesťhodinovou cestou.

 

Doprava

Cesty a autostrády: najlepší spôsob ako cestovať po krajine - cesty sú kvalitné a nič nie je ďaleko. Počas celého roku musia mať motorové vozidlá pri jazde rozsvietené svetlá. Časté sú cestné kontroly zamerané na dodržiavanie povolenej rýchlosti a detekciu alkoholu v krvi - zákon toleruje v krvi vodiča 0,2 promile alkoholu.
Maximálne povolené rýchlosti: v obci 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na autostráde tiež 90 km/h (v letnom období je na viacpruhových cestných komunikáciách povolená rýchlosť 110 km/h). V období od 1.12. do 1.3. je povinné používanie zimných pneumatík.

Mestská hromadná doprava: Centrum Tallinnu je veľmi kompaktné a presúvanie sa medzi vzdialenejšími destináciami je jednoduché vďaka sieti mestských autobusov, trolejbusov a električiek. Verejná doprava premáva od 6:00 do 23:00 (niektoré linky až do 24:00). Cestovný lístok nie je potrebné pri nástupe ukazovať vodičovi, musí však byť označený, inak riskujete pokutu až do výšky 40 eur. Deti do veku 7 rokov, dospelí cestujúci s dieťaťom do troch rokov, registrovaní obyvatelia Tallinnu (s použitím osobnej karty Smart Card a preukazu totožnosti) majú nárok na bezplatné cestovanie.

Železnice: Zvláštnosťou sú dva druhy rozchodov koľajníc ako dôsledok vlastného vývoja podľa západoeurópskych noriem i prepojenia na ruskú a sovietsku železničnú sieť.

Lodná doprava: Denné trajektové linky do Fínska, Švédska a Ruska.

Letecká doprava: Tallinn má pravidelné spojenie s najdôležitejšími európskymi mestami, ktoré zabezpečuje spoločnosť Estonian Air a ďalšie renomované aerolínie. Vnútroštátne lety sú pomerné lacné. Chartrové spojenie existuje medzi Tallinom a ostrovmi  Kuressaare a Kärdla. Zriedkavejšie lietajú chartrové lety medzi Tallinom a mestom Tartu. Niekedy lietajú malé lietadlá medzi mestom Pärnu a malými ostrovmi Kihnu a Ruhnu.Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa